ABD'den davet alan Nobel Barış Ödülü adayı koro kapıda kaldı

  1. Türkiye
ABD'den davet alan Nobel Barış Ödülü adayı koro kapıda kaldı
ABD'den davet alan Nobel Barış Ödülü adayı koro kapıda kaldı

Türkiye ve ABD arasında vize krizi devam ederken Amerika'dan konser için davet alan Antakya Medeniyetler Korosu üyeleri konsolosluğun kapısında kaldı. Antakya Medeniyetler Korosu Dernek Başkanı Özfırat, "Ekipten 40 kişi vize başvurusunda bulunmuştu. Verilmeyince kadroyu değiştirmek zorunda kaldık" dedi.

TÜRKİYE ile ABD arasındaki vize krizinin ardından ‘Kolomb Günü’ nedeniyle önceki gün kapalı olan Sarıyer İstinye’deki ABD Başkonsolosluğu dün açıldı. Konsolosluk çalışanları sabah saatlerinde binaya giriş yaparken, daha önce vize randevusu olan Türk vatandaşları da konsolosluk önüne geldi. Ancak Türk vatandaşları, vize başvuruları askıya alındığı için içeri alınmadı. Vize için gelenlere, konsolosluğun iletişim bilgilerinin yer aldığı bir kâğıt verildi. ABD’den konser için davet alan Antakya Medeniyetler Korosu üyeleri de kapıdan çevrildi. Koro üyeleri ellerine verilen ve iletişim bilgilerinin yer aldığı mesaj kâğıdıyla geri döndü.

3 filmin galasında konser vereceklerdi

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre Antakya Medeniyetler Korosu Dernek Başkanı Yılmaz Özfırat, ekipten 40 kişinin ABD vizesi için başvuruda bulunduğunu belirterek, “Ancak vize verilmeyince kadroyu değiştirmek zorunda kaldık. Vizesi olan 30 kişilik ekip Washington’a gidecek” dedi.

Başkent Washington’da 3 filmin galasında konser vermek için davet edildiklerini söyleyen Özfırat, “Bir ay önce vize randevusu almıştık. Vizeler için 40 kişi Hatay’dan İstanbul’a geldik. 10 Ekim Salı günü saat 07.30’da vizelerin ücretleri bankaya yatırıldı. Ancak sonrasında randevunun iptal olduğunu söylediler. Vize yasağı nedeniyle hepimiz konsolosluğun kapısında kaldık. Bize randevuların iptal edileceğini daha önce bildirmediler. Kadromuzu baştan aşağı değiştirmek zorunda kaldık. Şu anda vizesi olan 30 kişilik kadro ile gideceğiz” diye konuştu.

Nobel'e aday gösterilmişti

Antakya’nın mozaiğini yansıtan ve medeniyetler arasında müzikle köprü kurmayı amaçlayan Medeniyetler Korosu, üç semavi dinin mensuplarından oluşuyor. Rahipler, imamlar, rahibeler, kuyumcular, öğretmenler ve öğrencilerin olduğu koro, 2012 yılında Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmişti.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS