ABD’li Albay: İncirlik’i tam olarak neresi için kullanıyoruz emin değilim

ABD’li Albay: İncirlik’i tam olarak neresi için kullanıyoruz emin değilim

ABD’nin DAEŞ karşıtı koalisyon sözcüsü Albay John Dorrian, İncirlik Hava Üssü’nün DAEŞ’le mücadele açısından kritik olduğunu söyledi, üssün hem Suriye hem Irak’taki operasyonlarda kullanılıp kullanılmadığına emin olmadığını kaydetti.

ABD Savunma Bakanlığı’nın düzenlediği brifingde, Albay John Dorrian, İncirlik Havaüssü’nün ABD için “kesinlikle paha biçilmez” değerde olduğunu ifade etti. Bağdat’tan video konferans yoluyla Pentagon muhabirlerine ulaşan Dorrian, “İncirlik’ten yürütülen operasyonlar sebebiyle bütün dünya daha güvenli hale geldi” açıklamasında bulundu.


ABD’nin Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Dorrian’ın açıklamaları, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı “İncirlik’in sorgulanması” ifadesini takip etti. Işık, El Bab Operasyonu’na ABD öncülüğündeki koalisyonun destek vermemesinin “düşündürücü” olduğunu söylemiş, “Bu tabii Türkiye içerisinde de İncirlik’in de sorgulanmasına sebep oluyor.” demişti.


İncirlik neresi için kullanıyor emin değilim


Dorrian, Hürriyet Gazetesi Washington Temsilcisi Tolga Tanış’ın “İncirlik’i yalnızca Irak operasyonları için mi kullanıyorsunuz, yoksa Suriye de var mı?” sorusuna cevaben, “Aslında buna bir bakmam gerek. Emin olup size döneyim. Bir bakayım.” dedi.


Milli Savunma Bakanı'ndan İncirlik mesajı


El Bab’a destek konusunda görüşmeler sürüyor


Albay Dorrian, daha önce ABD’li resmi makamlar tarafından yapılan açıklamanın aksine, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Türkiye’nin El Bab ve çevresinde yürüttüğü operasyonlara desteğinin süreceğini söyledi. Dorrian, koalisyon güçlerinin El Bab’da, Türkiye’nin talebi üzerine havadan ”güç gösterisi” amaçlı destek sağladığını kaydetti.


Reuters muhabirinin sorusuna cevaben, Dorrian, El Bab ve çevresindeki operasyonlara bundan sonra da destek verilmesinin beklendiğini belirtti. Bahsekonu destek kapsamının an itibariyle görüşme aşamasında olduğunu söyledi.


Ankara geçtiğimiz haftalarda El Bab ve çevresinde DAEŞ’e karşı yürütülen operasyonlarda uluslararası koalisyonun hava desteği sağlaması beklentilerini dile getirmiş, koalisyon güçlerinin DAEŞ’e karşı başlatılan mücadeleye destek vermediği eleştirisinde bulunmuştu.


Başbakan Binali Yıldırım, Çarşamba günü gerçekleşen AKP Meclis Grup Toplantısı’ndaki konuşmasında, “Biz Fırat Kalkanı Operasyonu’nda DAEŞ’e karşı mücadele ederken, ABD’nin bir halt ettiği yok. Yaptıkları YPG/PYD’ye silah vermek. Bu, dostluğa sığmaz.” demişti.


ABD’nin El Bab politikasında sapma


Dorrian,  geçtiğimiz Kasım ayında yaptığı bir açıklamada El Bab operasyonunun Türkiye’nin kendi kararı olduğunu ve koalisyon güçlerinin olarak bu operasyonun bir parçası olmadıklarını, hava desteği de sağlamadıklarını belirtmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS