Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı, uzatılacak mı? Adalet Bakanlığı CTE son dakika gelişmeleri!

Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı, uzatılacak mı? Adalet Bakanlığı CTE son dakika gelişmeleri!

Bugüne kadar 12 kez uzatılan açık cezaevi izinleri yeniden uzatıldı mı, son tarih ne zaman? Sorgulamaları mahkumların ve mahkum yakınlarının gündeminde. Koronavirüs salgını nedeniyle uzatılan açık cezaevi izinleri ile ilgili Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü duyuru yayınladı. Peki, açık cezaevi izinleri uzatıldı mı, uzatılacak mı? İşte Adalet Bakanlığı CTE son dakika açıklaması…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cezaevi izinleri son olarak 31 Mayıs tarihine kadar uzatılmıştı. Adalet Bakanlığı tarafından 15 Nisan 2020'den beri denetimli serbestlik tedbiriyle evlerinde olan mahkumların izinlerinin 31 Mayıs'ta biteceği duyuruldu.  Adalet Bakanlığı izinden dönecek hükümlülere kalan cezalarını çekmek üzere girecekleri cezaevleri konusunda tercih hakkı da tanıyacak.  Diğer yandan da mahkumlar ve ailelerinden sürenin uzamasına dair yoğun talep geldi. Bunu için izin süresi 31 Mayıs'ta sona erdiği için bu tarihe kadar Meclis'ten sürenin uzatılması ile ilgili Adalet Bakanlığı'na yetki veren bir kanun teklifinin de yasalaşması gerekiyor. Şimdi gözler izinli mahkumlar için yapılacak düzenlemeye çevrildi. 

AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ UZATILACAK MI?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mahkûmlar tarafından hem AK Parti'ye hem de MHP'ye çok sayıda "uzatma istemi" geldi. Bunun için AK Parti ve MHP kurmayları Meclis'te bir araya geldi, bir çalışma başlatıldı. Tutuklu, hükümlü ve yakınlarının "salgın süresince izinli sayıldıkları zaman içerisinde herhangi bir suça bulaşmadıkları, yeni bir yaşam kurdukları, kimilerinin ticaretle uğraştığı kimilerinin de aile kurduğu" gerekçeleriyle söz konusu düzenlemenin uzatılmasını istedikleri belirtiliyor. Bu konuda AK Parti ve MHP'nin görüşü izin sürelerinin uzatılması yönünde. 

İZİNDEKİ MAHKUM SAYISI 98 BİN!

Salgın gerekçesiyle hükümlülere 2 yıl önce 2020'de denetimli serbestlik uygulaması getirildi. Yaklaşık 400 bin kişinin yararlandığı "cezaevi izni" uygulamasının süresi de bugüne kadar iki kez uzatıldı. Bu süre içinde 400 bin mahkumdan bir bölümü tekrar suç işlediği için cezaevine döndü, bazılarının ise hüküm süresi tamamlandı.

Adalet Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, şu anda izinde olan mahkum sayısı 98 bin. Bakanlık tarafından henüz bir çalışma sonuçlanmadığı için bu mahkumlara "31 Mayıs'ta süreniz doluyor, cezaevine dönün" diye çağrı mektubu da gönderildi. Ayrıca 2 yıllık izin süresi boyunca yaklaşık 37 bin mahkum işe girdi ve SGK kayıtları bulunuyor. Aynı zamanda iş kuranlar da oldu.

2022 polis tayinleri ne zaman açıklanacak? Gözler EGM polis atama ve tayin tarihinde!

2022 polis tayinleri ne zaman açıklanacak? Gözler EGM polis atama ve tayin tarihinde!