Açık liseye düşmemek için son tarih 10 Eylül

Açık liseye düşmemek için son tarih 10 Eylül

Ortaöğretim kurumları yerleştirme takvimine göre merkezi yerleştirme işlemleri 07 Eylül’de sona erdi. MEB'den yapılan açıklamada 227 bin 769 kontenjan boş kaldı ve 11 bin 822 öğrenci ise tercihlerine yerleşemeyerek açık liseye düştü. Ortaöğretim kurumuna yerleşemeyerek açık liseye düşmüş olan öğrencilerin 7-10 Eylül tarihleri arasında il/ilçe nakil komisyonlarına başvuruda bulunmaları gerekiyor.

TEOG sınavlarına giren 282 bin 512 öğrenci için liselerin (tüm okul türleri) toplam kontenjanı 1 milyon 290 bin 716 idi. MEB’den yapılan açıklamaya göre 227 bin 769 kontenjan boş kaldı. 11 bin 822 öğrenci ise yapmış olduğu tercihlerden hiçbirine yerleşemeyerek açık liseye düştü. Sınava giren ancak tercih yapmamış olan öğrenci sayısı ile özel okullara yerleşen öğrenci sayısı hakkında bilgi verilmedi.


Veliler ve öğrenciler dikkat!


Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, “Tercih yaptığı halde herhangi bir liseye yerleşememiş öğrencilerin velilerinin kayıt için 07-10 Eylül 2015 tarihleri arasında il/ilçe nakil komisyonlarına başvuruda bulunmaları gerekiyor. Nakil komisyonlarına başvuruda bulunmayan öğrenciler her hangi bir okula yerleştirilemeyeceklerinden önümüzdeki öğretim yılını evde geçirmek zorunda kalacaklar” dedi.


TEOG tercih listesi nasıl oluşturulur?


Herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleştikleri halde daha farklı bir okula geçmek isteyen öğrenciler puanları gitmek istedikleri okula en son giren öğrencinin puanına denk veya daha yüksek olmak kaydıyla ve gitmek istedikleri okulda boş kontenjan olması halinde nakil başvurusunda bulunabilirler.


Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, nakil başvurularının  her ay e-okul üzerinden yapılmakta olduğunu ve  yerleştirmelerin  ise her ayın son günü onaylandığını belirtti.


Özel okula gitmek isteyenler için son tarih 10 Eylül


Yerleştikleri okuldan memnun olmayıp özel bir okula geçmek isteyen öğrencilerden eğitim öğretim desteği başvurusunda bulunmuş olan adayların ise 10 Eylül tarihine kadar gitmek istedikleri okullarla görüşerek tercih yapmaları gerekiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS