AÇIKLANDI! 1 Haziran 2021 Normalleşme başlıyor mu? Yasaklar ne zaman kalkıyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bugün Kabine Toplantısı gerçekleşecek. Vatandaşların gözü 1 Haziran sonrası alınacak olan yeni kararlara çevrildi. 1 Haziran 2021 sonrası normalleşme adımlarının nasıl olacağı araştırılıyor. Kafe, restoran ve işletme sahipleri alınacak olan yeni normalleşme kararlarını merak ediyor. Kabine toplantısının da ana gündemini normalleşme takvimi oluşturuyor. 17 Mayıs tarihinden sonra Türkiye’de 2 haftalık kademeli normalleşme sürecinin son gününe gelindi. Korona tedbirlerinin gevşetilip gevşetilmeyeceği merak ediliyor. Maske zorunluluğu, okulların son durumu, cafelerin açılıp açılmayacağı, restoranların durumu merak ediliyor. İşte 1 Haziran 2021 tarihinde olası normalleşme takvimi….AA'dan edinilen bilgiye göre; Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, 31 Mayıs 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında Kovid-19 ile mücadele başta olmak üzere yurt içi ve dışındaki gelişmelerle ilgili ülke gündeminde önemli yer tutan konuların görüşülmesi bekleniyor.

Kabine toplantısı sonrası Türkiye’nin normalleşme takvimi netleşecek ve merak edilen sorular yanıt bulacak. Türkiye’nin 1 Haziran sonrası yeni normalleşme dönemine geçmesi bekleniyor. Kabine Toplantısında alınan kararlar ilgiyle araştırılıyor. Vatandaşlar sokak kısıtlaması, kafe ve restoranlar, maske zorunluluğu, okullar gibi konularda alınacak kararları ilgiyle takip ediyor. Kafe ve restoranlar açılacak mı? Sokağa çıkma yasağı saatlerinde değişim olacak mı soruları da en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Bazı vatandaşlar ise maske zorunluluğunun kalkıp kalkmayacağını araştırıyor. İşte 1 Haziran 2021 normalleşme takvimi, planı hakkında bilgiler…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın bir sunum yapması öngörülen toplantıda alınan tedbirlerin vaka ve vefat sayılarına nasıl yansıdığı, hangi tedbirlere ne zamana kadar devam edileceği, normalleşme kapsamında hangi adımların atılacağı konularının ele alınacağı tahmin ediliyor.

Toplantının ardından 1 Haziran itibarıyla uygulanması planlanan kademeli normalleşme planının da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabından son dakika paylaşımları yaptı. Bakan Koca'nın yaptığı paylaşımlarda, ''Hayatımızın yeniden normalleşmesi, İş hayatımızın normalleşmesi için, koronavirüse karşı birlikte zafere ulaşmak için kolları sıvıyoruz.'' ifadeleri yer aldı.

Fahrettin Koca 1 Haziran 2021 sonrası gerçekleşecek olan yeni normalleşme dönemi hakkında ise ''Normalleşme döneminde kısıtlamaların giderek azalacağı ancak bireysel tedbirlerin öne çıkacağı ve yaygın aşılama ile güçlendirilmiş bir uygulama hedefliyoruz. 1 Haziran’dan itibaren 50 yaş üzeri vatandaşlarımızın da aşılanmasına başlanacaktır.'' cümlelerini belirtti.

Maske zorunluluğu kalkacak mı?
Milliyet’in haberine göre; Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan Odabaş, Bakan Koca’nın dışarı çıkıldığında 2 metre mesafede başka kimse yoksa maske takılmasına gerek olmadığına dair sözleri belirterek “Açık alanların desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Açık alanda ve 2 metre mesafenin korunduğu noktada biraz daha rahat davranılabilir” dedi.

Maske zorunluluğuna dair açıklamalarını Odabaş “Kalabalık ortam, kapalı mekan ve kötü havalandırma toplumsal bağışıklık düzeyimiz yüzde 75’in üzerine çıkana kadar, halen büyük bir risk taşıyor. Bu mekanlardan kaçınılması, uzak durulması, bulunulan sürenin 10 dakikadan aşağıda tutulması, gerekli değilse kapalı alanlara girilmemesi vatandaşımızda dikkat etmesi gereken en önemli konu” cümleleriyle devam etti.

‘’İLLERİN RİSK DURUMUNA GÖRE KARARLAR ALINABİLİR’’
1 Mart’ta olduğu gibi, 1 Haziran’dan itibaren illerin risk durumuna göre yeni kararların alınıp alınmayacağına dair Odabaş, ‘’En son renklendirilmiş harita mart ayında açıklandı. Kısmi ve tam kapanma dönemlerinde de tüm Türkiye genelinde uygulamalar oldu. Açıkçası bu şekliyle devam edip etmeyeceğinin kararı kabinede netleşecek diye düşünüyorum. Yüksek riskli olan illerde İl Hıfzıssıhha kurulları halen yetkili. Daha farklı önlemler de alabilirler.’’ ifadelerini kullandı.

TRT Haber’de maske zorunluluğuna değinen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, ‘’Açık alanlarda, belki 1 Haziran’dan sonra, çok kalabalık olmayan yerlerde maske kullanımı azaltılabilir. Ancak kapalı alanlarda sonbahara kadar maske takmaya kesinlikle devam etmeliyiz. Pazar yerine gittiğimizde mesela maske takmamız gerekiyor. Boş bir caddede işe, okula giden kişiler maske konusunda esnek davranabilir. Mutlaka yanımızda maske olmalı. Toplu taşımalarda maskenin geçerli olacağını düşünüyorum” dedi.

‘’KARANTİNA SÜRESİ DEĞİŞTİ’’
Bilim Kurulu tarafından hazırlanan yeni rehberde, daha önce 10 gün olan yakın temaslıların karantina süresi yeniden 14 güne çıkarıldı. Yapılan değişiklikle mesafe 2 metreye çıkarıldı ve süre 10 dakikaya düşürüldü. Daha önce Kovid-19 tanısı almış ya da iki doz aşı olmuş kişiler, tanı aldığı ya da 2. aşı dozunun 14. gününden sonraki 3 ay içerisinde bir Kovid-19 vakası ile yakın temaslı olması durumunda karantinaya tabi tutulmuyorlardı. Yapılan değişiklikle artık bu kişiler de karantinaya alınacak. 7. gün yapılan PCR testi sonucu negatifse karantinadan çıkacaklar. Değişiklikle PCR pozitif kişilerde de izolasyon süresi 14 gün olarak belirtildi. Ancak en az üç gün ateş ve diğer klinik belirtisi olmayan kişilerde 10. günde yapılan PCR testinin sonucu negatifse izolasyon sonlandırılacak.

Kafeler açılacak mı?
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan işletmelerin yeniden faaliyete geçebileceğine inandığını, bu durumun vaka sayılarındaki düşüş ve aşılamanın artmasıyla oluşabileceğini ifade etti.

Hürriyet gazetesinden Burak Coşan'ın haberine göre, yaşadıkları süreç nedeniyle hem ekonomik hem de psikolojik açıdan kötü durumda olduklarını ifade eden Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, “ Yeme-içme sektörü olarak mantıklı kararları bekliyoruz. Yeme içme sektöründe bulunan 2.5 milyon kişi verilecek karara kilitlendi. Beklentimiz açık alanlarda saat 24.00 kadar faaliyet yürütmek. Bunun haziran ayı için uygun olduğunu düşünüyoruz.’’ açıklamasını yaptı.

Demirer, ‘’Haziran ayında aşılanmanın hızlanmasının ardından da temmuz ayı ile birlikte ruhsatlarda bize verilen saatlere kadar çalışmak istiyoruz. Restoranların kapalı alanları için de temmuz ayını bekleyebiliriz” diye konuştu.

Kısıtlama olmaksızın 1 Haziran itibariyle çalışmayı beklediklerini dile getiren Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl ise “Artık kısıtlamalar sona ermeli. Haziran ayı için açık alanlarda tam kapasite, kapalı alanlarda da yüzde 50 kapasite ile saat 24.00’e kadar çalışmak istiyoruz.

Düğünler yeniden yapılacak mı?

Bingöl açıklamalarına, ‘’Salgın öncesine bir an önce dönmeliyiz. Temmuzla birlikte de ruhsat saatlerinde yazan saatlerde çalışabiliriz. Açık alanları olmayan işletmeler için de bir izin verilmeli. Bunların dışında düğün ve nişanların da başlaması gerektiğini düşünüyoruz.’’ Cümleleriyle devam etti.

Yaz mevsiminin düğün sezonu olduğu için Kabine toplantısında düğünlerle ilgili bir kararın alınması bekleniyor. Açıkhava düğünlerinin yapılması ihtimaller arasında yer alıyor. Kapalı düğün salonlarında ise kişi sınırlamasının ve sıkı denetimlerin uygulanması bekleniyor.

Şehirler arası yolculuk nasıl olacak?

milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım, şehirler arası seyahatlerde yüzde 50 yolcu taşıma şartının kalkmasıyla birlikte bilet fiyatlarına yüzde 40 oranında indirim uygulanacağını söyledi. Şehirler arası yolculukta Tam kapasite çalışmanın sektöre can suyu olacağını belirten Yıldırım, "Tam kapasite çalışırsak muhteşem olur. Hem yüzde 50 kapasite şartı olduğu içi fiyatlar pahalı. Otobüs firmaları tam kapasite çalışmaya geçtiğinde bilet fiyatlarında yüzde 40'a varan indirimler görülür." dedi.

Öte yandan bazı otobüs firmalarının 65 yaş üstü vatandaşlara 2 doz aşı şartı koymasıyla ilgili de konuşan Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım, "Evet bunu bazı firmalar uyguluyor. Kimisi ise uygulamıyor." dedi.

Okullar açılacak mı?

Korona tedbirleri kapsamında MEB 1 Haziran Salı gününe kadar bazı kademelere yönelik uzaktan eğitime devam edilmesi yönünde karar aldı.
Yüz yüze eğitimin devamıyla ilgili karar ise vaka sayılarının durumuna göre belli olacak. Milyonları yakından ilgilendiren okulların kapanış tarihi için ise 2 Temmuz'a karar verildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından "eğitimdetelafibaşlıyor" etiketiyle yaptığı paylaşımda, "Eğitimde telafi uygulamasına hazırız. Büyük ve kapsamlı bir telafi süreciyle akademik, sosyal duygusal ve fiziksel alanda olumsuz etkileri ortadan kaldıracağız. Haziran ayı itibarıyla başlayacağımız çalışmalar 2021-2022 eğitim yılını da kapsayacak." ifadelerini kullandı.

OLASI 1 HAZİRAN SONRASI NORMALLEŞME SENARYOLARI

-1 Haziran sonrası vakalarda düşüş yaşanması halinde restoran ve kafeler kişi sınırlamasıyla müşterilerini karşılayabilir.
-Yaz mevsiminin düğün sezonu olduğu için Kabine toplantısında düğünlerle ilgili bir kararın alınması bekleniyor. Açıkhava düğünlerinin yapılması ihtimaller arasında yer alıyor. Kapalı düğün salonlarında ise kişi sınırlamasının ve sıkı denetimlerin uygulanması bekleniyor.
-Vaka sayılarında düşüş bu hızla devam ederse, halı sahalar, spor salonları, yüzme havuzları kapılarını yine müşterilerine açabilecek.
-Normalleşme adımları hızlanırken, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu da çalışmalarına hız verdi. Bilim Kurulu’nun üzerinde çalıştığı konularla ilgili edinilen bilgiye göre, normalleşme sürecinin başlayacağı haziran ayından itibaren sahillerde, parklarda, bahçelerde, kişiler arası iki metre mesafe varsa, insanlar artık maskesiz oturabilecek ya da dolaşabilecek.


Toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklama yaparak, alınan kararları vatandaşlara aktarması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni normalleşme adımları:

Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir."
Bu sınırlama hafta sonu cumartesi 22.00 ile pazartesi sabahı 05.00 arasında, yani pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacaktır.
Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri, vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada kat edilen mesafeye göre yeniden belirlenecektir.
Yeme-içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00'e kadar paket servisini sürdürebilecek.
Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında yarından itibaren çalışabilecek.

Bu mekanlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edilecektir.

Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecektir.

Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacaktır.
Spor kulüpleri genel kurullarını haziranın ilk gününden itibaren, diğer kuruluşlar da ikinci yarısından itibaren gerçekleştirebileceklerdir.

Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran'dan itibaren başlayabilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS