Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan Fethullah Gülen açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan Fethullah Gülen açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, FETÖ/PDY soruşturmalarının bir numaralı sanığı Fethullah Gülen ile ilgili iade yolunu kullanmayı tercih ettiklerini belirterek, "Biz bu konuda iade prosedürü işletmeyi planlıyoruz. Onun içinde evrakların tercümesi, bütün dosyaların İngilizceye tercümesi konusunda çalışmalar sürüyor. Adli dosyaları ekleyerek bir iade noktasına bunların hepsinin tercümesi bittikten sonra geçmiş olacağız. Onun da sonuna yaklaştık. Tercüme çalışmalar biter bitmez hemen süreci başlatacağız" dedi.

Bakan Bozdağ, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak soruları yanıtladı. Bakan Bozdağ, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve arkadaşlarının siyasi sorumluluklarının gereklerine uygun hareket etmediklerini söyledi. Türkiye'nin bazı mahallelerinde, bazı ilçelerinde terör örgütü ve teröristler tarafından çukurlar kazılarak barikatlar kurulduğunu vurgulayan Bozdağ, "Askerimize polisimize otomatik silah, roket atar, el yapımı bombalarla saldırıyor, kadınların çocukların sağlığa, eğitime erişimini engellemek için herşeyi yapıyor ve hayatı onlara zehir eden eylemler gerçekleştiriyor. Bu eylemler karşısında demokrasiye inanan, hukukun üstünlüğüne inanan her sorumlu siyasetçi gibi Sayın Demirtaş'ın bu şiddeti, bu terörü yapanlara dönüp 'durun' demesi lazım. 'Yanlış yapıyorsunuz' demesi lazım" ifadesini kullandı.

Demirtaş ve HDP'li milletvekillerinin "Türkiye'yi bir iç çatışmaya nasıl götürebiliriz?" şeklinde imaları olduğuna işaret eden Bozdağ, devlete dönük söylemlerinin yüzde birini PKK terör örgütüne, Kandil'e, çocukları, kadınları,polisleri, askerleri şehit eden teröristlere karşı söylemediklerine dikkat çekti. Güneydoğu'da, çatışmaların yaşandığı yerlerde, ambulansların yaralıları almadığı iddialarını hatırlatan Bozdağ, "gerçek olmayan şeylerin gerçekmiş gibi dilekçelere döküldüğünü" bildirdi. Bozdağ, yaralıları almaya giden ambulanslara ateşlerle silahlarla karşılık verildiğini belirterek, yaralıların alınmadığını iddia eden HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ı şu sözlerle eleştirdi:

"Faysal Sarıyıldız bulunduğu yerde resmen teröristlere yardım yapıyor yataklık yapıyor. Orada devletin güvenlik güçleri aleyhine de ve oradaki vatandaşların aleyhine de sonuç doğurmasını sağlayacak bir takım şeylerin içerisine giriyor. Bir milletvekiline bu yakışmaz. Anayasaya yemin etmiş birinin yapmaması lazım. Herkes görevini anayasaya uygun yapsa zaten sorun çıkmaz. Ama maalesef milletvekilleri orada olayların sona ermesi için değil adeta olayların biraz daha büyümesi için, daha büyük sıkıntılar çıkması için uğraşıyor görüntüsüile karşı karşıyayız."

"Öcalan'la bir görüşme yok"

Bakan Bozdağ, terörist başı Abdullah Öcalan'la bir görüşme olmadığınıbelirterek, şunları söyledi:

"Öcalan'la bir görüşme yok, onu özellikle ifade etmek isterim. Devlet görevlilerinin bir görüşmesi yok. Öte yandan HDP'lilerin bir görüşmesi de sözkonusu değil. HDP'liler burada teröristleri, terörist değil masum gibi gösterme,burada devleti katil gösterme, devleti sebepsiz yere sokağa çıkma yasağı ilan eden, sebepsiz yere orada operasyon yürüten biri pozisyonuna düşürmek için milletvekilleri bütün kadrosuyla beraber hem mecliste, hem değişik platformlarda, hem Anayasa Mahkemesi, hem AİHM, hem de uluslararası diğer platformlarda büyük bir çabanın içerisinde. HDP bu anlamda yaptıklarıyla, milletvekilleri PKK'nın yaptığı terör eylemlerini kamuoyuna meşrulaştırmak için bir gayretin ve çabanın içerisindeler."

Fethullah Gülen'in iadesi istenecek

Bozdağ, Fethullah Gülen ile ilgili iade yolunu kullanmayı tercih ettiklerini bildirdi. Bozdağ, şu ifadeleri kullandı:"Onunla alakalı dört ayrı yerden gelmiş, mahkemelerden gelmiş kararlar var, başka kararlar da var. Biz bunların hepsini toplu bir şekilde yapmayı planlıyoruz ve iade yolunu kullanmayı tercih ediyoruz. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında yer alan sözleşmeler ve iki ülke arasındaki ilişkiler bunun iade usulünün daha doğru olduğunu bize gösteriyor. Kırmızı bültende konuşuluyor ama kırmızı bülten daha ziyade adresi, yurdu, kimliği belli olmayanlarla ilgili işletilen bir prosedür. Ama adresi, yeri kimliği belli olanlarla ilgili iade prosedürüdür. Onun için biz bu konuda iade prosedürü işletmeyi planlıyoruz. Onun içinde evrakların tercümesi, bütün dosyaların İngilizceye tercümesi konusunda çalışmalar sürüyor. Adli dosyaları ekleyerek bir iade noktasına bunların hepsinin tercümesi bittikten sonra geçmiş olacağız. Onun da sonuna yaklaştık. Tercüme çalışmalar biter bitmez hemen süreci başlatacağız."  

Danıştay savcısının, orta öğretimde başörtüsü serbestliği getiren yönetmelik hükmünün iptali istemine ilişkin açıklamalarda bulunan Bozdağ, "İşin doğrusu hayal kırıklığına uğradım. Çünkü Türkiye artık bu utançtan kurtuldu. Bu utancı, bu ayıbı yeniden müdafaa etmek, yeniden müdafaa edeni utanacak duruma düşürür. Yeniden gündeme getirmesi gerçekten utanılacak bir durumdur" dedi. Bozdağ, Danıştay'ın hürriyeti, din ve vicdan özgürlüğünü, kişilerin bireysel tercihlerini esas alan bir karar vereceğine inandığını belirtti. Alevi vatandaşların sorunlarının çözümüne dönük paket hazırlama görevinin Adalet Bakanlığı'na tebliğ edildiğini aktaran Bozdağ, çalışmaların son noktaya geldiğini ve mart ayı içerisinde de Türkiye'nin gündemine bu konudaki nihai çözüm önerilerini sunmayı ve hayata geçirmeyi planladıklarını kaydetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS