Adalet Bakanı Kenan İpek: ''UYAP'a abisinin ismi girilmiş''

Adalet Bakanı Kenan İpek: ''UYAP'a abisinin ismi girilmiş''

HDP mitingine bombalı saldırıdan tutuklanan Orhan Gönder'in, "terör nitelikli kayıp şahıs" olarak neden UYAP yani "Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'nde" görünmediği konusunda Adalet Bakanı Kenan İpek'ten önemli bir açıklama geldi.

İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, Diyarbakır'daki bombalı saldırı nedeniyle tutuklanan IŞİD üyesi Orhan Gönder'in terör nitelikli kayıp şahıs olarak kaydı olduğu halde "asker kaçağı" diye sorgulanıp bırakılmasını polisin ihmali olarak değerlendirmiş, UYAP'ta kayıt bulunmamasının da Adalet Bakanlığı'na sorulması gerektiğini söylemişti.


Terör nitelikli kayıp şahıs


Adalet Bakanı Kenan İpek ise konuyla ilgili Hürriyet Gazetesi'ne konuştu.


İpek, "Orhan Gönder'in abisi Engin Gönder, Adıyaman'da savcılığa giderek kardeşinin ortadan kaybolduğunu, IŞİD'e katılmış olabileceğini içeren bir başvuru dilekçesi vermiş. Başvuru iki kez UYAP'a girilmiş. Ancak kayıt, zanlı Orhan Gönder değil, abisi Engin Gönder adıyla yapılmış. Haliyle aramada Orhan Gönder'in çıkması mümkün değil. Normal prosedür" dedi.


Diyarbakır Valiliği'nden ''bombacı'' açıklaması


Adalet Bakanı, ancak UYAP'ta kayıt olmasa da polisin bu ismi araması gerektiğini belirtti.


Konuyla ilgili bir açıklama da Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Karadağ'dan geldi.


Karadağ, Bakan İpek'in "savcılığın UYAP kaydını Engin Gönder'in adına girmesi normal prosedür" açıklamasının gerçeği yansıtmadığını savundu. "böyle bir şey mümkün değil. UYAP'ın kaydına kayıp kişi olarak Orhan Gönder'in de girmesi gerekir" dedi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS