Adalet Bakanlığı sınav tarihleri ÖSYM bilgileri! Hakim savcı alımı 2021 sınav şartları neler?

Adalet Bakanlığı sınav tarihleri ÖSYM bilgileri! Hakim savcı alımı 2021 sınav şartları neler?

Adalet Bakanlığı sınav tarihleri ÖSYM bilgileri! Hakim savcı alımı 2021 sınav şartları neler?

ÖSYM yayınladığı bilgilere göre hakim ve savcı alımlarına dair başvuru şartları ve tarihleri belli oldu. 2021-Adli Yargı, Adli Yargı-Avukat ve İdari Yargı oturumları ile gerçekleşecek. Peki, hakim savcı alımı sınav şartları neler? İşte Adalet Bakanlığı sınav tarihleri ÖSYM bilgileri..

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Binlerce adayın başvuruda bulunacağı Adalet Bakanlığı sınav tarihleri belli oldu. 9-5 dereceli kadrolara 100'ü avukatlık mesleğinden olmak üzere 900 adli yargı hakim ve savcı adayı ile 100 idari yargı hakim alımı yapılacak. Sınav ücreti, bir sınava katılan adaylar için 250, iki sınava katılan adaylar için 375, üç sınava katılan adaylar için ise 500 lira olacak.

ADALET BAKANLIĞI SINAV TARİHLERİ ÖSYM BİLGİLERİ

ÖSYM takvimine göre Adalet Bakanlığı hakim savcı alımı sınav başvuruları 2-10 Kasım arasında tamamlanacak. Sınavlar ise 25-26 Aralık'ta yapılacak. Hakim savcı adayı olmak isteyen adaylar başvurularını ÖSYM'nin AİS ekranından T.C kimlik numaraları ile tamamlayacaklar.

Sınavın Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Ortak Alan Bilgisi Testinin uygulanacağı 1.Oturumu, 25 Aralık 2021 tarihinde saat 10.15’te yapılacaktır. Adayların, sınavın Genel Yetenek ve Genel Kültür ile Ortak Alan Bilgisi Oturumu için sınav binalarına alınma işlemleri saat 10.00’datamamlanacaktır. Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

Adli Yargı Sınavına başvuru yapan adaylar için sınavın Adli Yargı Testinin uygulanacağı 2.Oturumu, 25 Aralık 2021 tarihinde saat 14.45’te yapılacaktır. Adayların, sınavın bu oturumu için sınav binalarına alınma işlemleri saat 14.30’da tamamlanacaktır. Adaylar, saat 14.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

İdari Yargı Sınavına başvuru yapan adaylar için sınavın İdari Yargı Testinin uygulanacağı 3.Oturumu, 26 Aralık 2021 tarihinde saat 10.15’te yapılacaktır. Adayların, sınavın bu oturumu için sınav binalarına alınma işlemleri saat 10.00’da tamamlanacaktır. Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Adli Yargı-Avukat Sınavına başvuru yapan adaylar için sınavın Adli Yargı-Avukat Testinin uygulanacağı 4. Oturumu, 26 Aralık 2021 tarihinde saat 14.45’te yapılacaktır. Adayların, sınavın bu oturumu için sınav binalarına alınma işlemleri saat 14.30’da tamamlanacaktır. Adaylar, saat14.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

HAKİM VE SAVCI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Sınav ücreti, bir sınava katılan adaylar için 250, iki sınava katılan adaylar için 375, üç sınava katılan adaylar için ise 500 lira olacak. Ödemeler, ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "Ödemeler" alanından kredi ya da banka kartı ile ÖSYM adına yatırılacak.

Sınava başvuru yapacak adaylarda, Türk vatandaşı olmak, 35 yaşını doldurmamış olmak, avukatlıktan hakim savcılığa geçmek isteyenler için ise 45 yaşını doldurmamış olmak şartı aranacak.

Adayların ayrıca, kamu haklarından yasaklı olmamaları, erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmaması ve taksirli suçlar hariç olmak üzere üç aydan fazla hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektiren bir fiilden dolayı soruşturma veya kovuşturma altında olmamaları gerekecek.