Adalet Bakanlığı'ndan Aysu Baykal açıklaması

Adalet Bakanlığı'ndan Aysu Baykal açıklaması

Adalet Bakanlığı, "Silivri Ceza İnfaz Kurumunda böbrek hastası kadın hükümlüye şiddet uygulandığı" yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

memuru beraberinde kadın infaz ve koruma memurlarıyla hükümlünün odaya gitmiştir. Hükümlü Aysu Baykal'a şikayetinin ne olduğu sorulmuş, Baykal kendisine tekme atıldığını ve bu nedenle genital bölgesinde kanama olduğunu iddia etmiştir. Bu durum üzerine 112 acil servisi aranarak, hükümlünün derhal Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüs Hastanesine sevki sağlanmıştır. Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüs Hastanesinde acil doktoru tarafından yapılan ilk muayenesinde düzenlenen genel adli muayene raporunda 'hayati tehdit eden patoloji yoktur, kati raporun üroloji tarafından verilmesi uygundur' ibaresi yazılarak, hükümlü Prof. Dr. Necmi Ayanoğlu Devlet Hastanesine sevk edilmiştir. Burada hükümlü ultrasona girmiş ve çeşitli laboratuvar testleri yapılmıştır. Haberde iddia edildiği gibi hükümlü Aysu Baykal'ın sadece kurum revirine çıkarılmasıyla yetinilmemiş, acil olarak Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampüs Hastanesine sevk edilmiş, buradan da Prof. Dr. Necmi Ayanoğlu Devlet Hastanesine sevki sağlanmıştır. Dolayısıyla bu iddialar da asılsızdır."


Hükümlünün 14, 15 ve 16 Ekim'de kanama veya başka bir sağlık problemi nedeniyle, sözlü ya da yazılı başvuruda bulunmadığına vurgu yapılan açıklamada, hükümlünün kasığına tekme atıldığı, darp gördüğü ve tedavi edilmediği iddialarının gerçek dışı olduğu, iddialarla ilgili adli ve idari soruşturmaya başlandığı bildirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS