Adalet Nöbeti nedeniyle yargılanan 9 avukat beraat etti

Adalet Nöbeti nedeniyle yargılanan 9 avukat beraat etti

Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyonda tutuklanan gazetenin avukatlarının serbest bırakılması için başlatılan Adalet Nöbeti nedeniyle polis müdahalesiyle gözaltına alınarak haklarında dava açılan 9 avukat, suçun yasal koşulları oluşmadığından beraat etti.

İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklardan avukat Kemal Aytaç geldi. Sanık Aytaç ve diğer sanıkları, çok sayıda meslektaşı temsil etti. Hakim, müşteki polislerin dinlenmesi kararından, dosyada güvenlik kamera görüntülerinin olması ve beyanlarının sonucu etkilemeyeceğini dikkate alarak vazgeçti.

'Ortada suç teşkil edecek bir eylem yok'

Sanık Kemal Aytaç, "Eylemimiz tamamen hukukidir. Ortada suç teşkil edecek bir eylem yoktur. Beraatimi isterim" dedi. Tüm sanıkları temsilen söz alan Bahri Bayram Belen de müvekkillerin beraatini talep etti.

Beraat kararı verildi

Mahkeme, tüm sanıkların üzerlerine atılı "Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama" suçunun yasal koşulları oluşmadığından beraatlerine karar verdi.

İddianame

İddianamede, sanık avukatlar Gökmen Yeşil, Erkan Sabri Ünüvar, Kemal Aytaç, Diren Yeşil, Hatice Nur Gök, İsmail Anıl Başoğlu, Kıvanç Kayaoğlu, Özge Serdar, Sevinç Sarıkaya'nın "Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama" suçundan 3 yıla kadar hapisleri isteniyordu.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS