Adil Öksüz iki gün gözaltına tutulmuş

Adil Öksüz iki gün gözaltına tutulmuş

Darbe girişimini organize eden Gülen yapılanmasının 'hava kuvvetleri imamı' Adil Öksüz'ün gözaltına alındıktan sonra aynı gün serbest kaldığı söylenmişti. Fakat Öksüz, kayıtlara göre iki gün gözaltında tutuldu.

Sakarya Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Adil Öksüz, darbe girişiminin kilit ismi. Bu isim darbe gecesi, darbenin beyin takımının bulunduğu Akıncı Üssü'ndeydi. Gece boyu Akıncı Üssü'nde bulunduğu, ertesi sabah yakalanması ile ortaya çıktı.


Gülen yapılanmasının 'hava kuvvetleri imamı' olduğu ve darbeyi organize ettiği belirlenen bu isim, girişimin bastırılmasının ardından 16 Temmuz'da askerlerle birlikte Akıncı Üssü'nde gözaltına alındı. Askeri birlikteki diğer gözaltılarla birlikte yarı çıplak görüntüleri basına yansıyan Öksüz, darbenin kilit ismiydi. Cemaatin firari imamı Adil Öksüz'ü karşılayan Ali Kaya İzmir'de yakalandı


İzmir'de darbeye katılıp yakalandıktan sonra itirafçı olan bir generalin, "Bizi Ankara'ya götürdüler. Bir villada Adil Öksüz darbe yapılacağını söyledi. Planı anlattı" dediği Adil Öksüz, Al Jazeera Türk'ten Selahattin Günday'ın haberine göre, iki boyunca gözaltında tutuldu. Öksüz'ün 2002 yılından bu yana 109 kez yurtdışı seyahati yaptığı tespit edildi. Hatta darbe planı ile ilgili askerlerle toplantı yaptıktan sonra 11 Temmuz'da tekrar ABD'ye gitti. Öksüz 13 Temmuz'da tekrar Türkiye'ye döndü ve iki gün sonra darbe girişimi yaşandı.


Zekeriya Öz ve Adil Öksüz tutuklandı mı? Gürcistan'dan açıklama


2 gün gözaltında tutuldu


Darbe girişiminin ertesi sabahı gözaltına alınan Öksüz, gözaltına alındıktan iki gün sonra ayın 18'in de adliyeye sevk edildi.


Yani Adil Öksüz, sanılanın aksine gözaltına alındıktan hemen sonra serbest kalmadı. Öksüz 2 gün boyunca darbeyi soruşturan polis ve askerler tarafından gözaltında tutuldu.


18 Temmuz'da sabaha karşı savcılığa sevk edilen Öksüz sorgusunun sonra tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi. Sorgulayan savcı medyaya konuştu


Öksüz'ü sorgulayan ve ' anlattıklarını inandırıcı bulmayarak' tutuklanmasını isteyen Ankara Batı Adliyesi Savcısı Cihan Ergün, Öksüz'ün serbest kalmasının ardından bazı basın yayın organlarına açıklamalar yaptı.


Öksüz'ün sorgusunda arsa bakmak için geldiğini söylediğini ifade eden savcı Ergün tutuklama talebinin gerekçesini şöyle açıklamıştı:


"Arsa almaya geliyorsanız pazarlık yaptığınız birinin olması lâzım. Birbirinizin telefonu olması lâzım. Arsa alacağınız kişinin telefonu var mı? Yok. Soyadı nedir? O da yok. Arsa nerede? O da yok. Kim buluşturacaktı? Bilmiyorum. Evini biliyor musun? Hayır. Bu gibi cevaplar. Vaziyet o ki; doğru bir şey söylemiyorsunuz ama bulunmamanız gereken bir saatte orada bulunuyorsunuz. Darbe girişiminin hemen sabahı (16 Temmuz Cumartesi) saat 09.00'da taksi ile geldiğini söylüyor. 09.00'da taksi ile gelirseniz orada o zaman bombalar patlıyor. Uçaklar havalanıyor. Başka yerden gelen uçaklar pisti bombalıyor. Siz gayet rahat orada dolaşıyorsunuz ve 1 saat sonra yakalanıyorsunuz." 


Adil Öksüz'e ait yeni görüntüler ortaya çıktı


Savcının bu değerlendirmelerine rağmen Öksüz çıkartıldığı mahkemede hakim tarafından serbest bırakıldı.


Tutuklama kararı vermeyen hakimler görevden uzaklaştırıldı


Tutuklama talebiyle sevk edilen Öksüz, hakim Köksal Çelik tarafından 'sabit ikametgâh sahibi olması ve delileri karartma imkanı olmaması' gerekçeleriyle serbest bırakıldı. Savcılık bu karara itiraz etti. İtirazı değerlendiren hâkim Çetin Sönmez de tutuklama talebini reddetti. İki hâkim hakkında HSYK tarafından soruşturma başlatıldı. Hâkimler geçici olarak görevden uzaklaştırıldı.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS