Adıyaman'da kuduz karantinası

Adıyaman'da kuduz karantinası

Adıyaman'da merkeze bağlı Bozhöyük köyü, kuduz vakası nedeniyle 6 ay karantinaya alındı.

Köy sakinlerinden 19 yaşındaki Elif Karataş, köpeğin ısırması sonucu Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Genç kızı yaralayan köpeğin, ineğe de saldırması üzerine hayvan, köy sakinlerince öldürüldü.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekiplerinin köpekten aldığı numunede kuduz virüsüne rastlandı. Bunun üzerine köye 6 ay boyunca hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, gazetecilere yaptığı açıklamada, ekiplerin Bozhöyük ve çevre köylerdeki kedi ve köpekleri aşıladıklarını söyledi.


Köpekle temas halindeki iki horoz ve iki köpekle saldırıda yaralanan ineğin itlaf edildiğine dikkati çeken Alan, şunları kaydetti: "İtlaf edilen ineğin sahibine devlet olarak yüzde 80'i tutarında tazminat vereceğiz. Civar köylerde, kuduzla ilgili okullarda ve vatandaşlara eğitimler verdik. Bozhöyük köyünde 6 ay boyunca karantina uygulaması yapılacak. Bundan dolayı da 6 ay boyunca bu köyümüze hayvan giriş ve çıkışına müsaade etmeyeceğiz."


Saldırıda yaralanan Karataş'ın gözetim altında tutulduğu, sağlık durumunun iyi olduğu bilgisini veren Alan, genç kıza aşı yapılmaya devam edileceğini sözlerine ekledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS