Af çıkacak mı? Ceza infaz düzenlemesi (Af yasası) ile ilgili son durum

Af çıkacak mı? Ceza infaz düzenlemesi (Af yasası) ile ilgili son durum

Af yasası olarak bilinen esasında ceza infaz yasasında düzenlemeyle ilgili son gelişmeler başta hükümlü yakınları olmak üzere kamuoyunun geneli tarafından merakla araştırılıyor. Peki, Af yasası çıkacak mı? İşte, ceza infaz kanunu ya da halk arasındaki yaygın tabiri ile af düzenlemesi ile ilgili son durum…

Af haberleri kapsamında bir süredir önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Ceza infaz düzenlemesi ile infaz rejiminde yapılacak değişikliklerle birlikte binlerce hükümlü içeride bulundukları süreleri tamamladıkları için tahliye olabilecekler. Peki, süreçte son durum ne, af çıkacak mı, infaz rejiminde hangi değişiklikler yapılacak?


AF NE ZAMAN ÇIKACAK?


Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin ilk paketi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Ancak henüz ceza infaz kanunu ile ilgili değişiklik planı henüz Meclis gündemine gelmedi. Bu değişiklik teklifinin de Kasım ayı içerisinde TBMM’ye gelmesi bekleniyor.


İNFAZ SÜRESİ DEĞİŞİYOR


Yürürlükteki yasaya göre ağırlaştırılmış müebbet cezasından hüküm giyenlerin infazı 30 yıl, müebbet alanların 24 yıl, diğer süreli hapis cezası alanlar yönünden ise üçte iki oranında uygulanıyor.


Yapılacak düzenlemeyle, süreli hapis cezalarındaki infaz oranının, 2004 değişikliği öncesindeki gibi, yarı yarıya uygulanması üzerinde duruluyor. Bu durumda örneğin 10 yıl ceza alan bir kişi 6 yıl 6 ay yerine 5 yıl cezaevinde kalacak.


DENETİMLİ SERBESTLİK NASIL OLACAK?


Denetimli serbestlikten yararlanma koşullarında da değişikliğe gidilerek, cezayla orantılı olarak yararlanma ilkesinin getirilmesi planlanıyor.


Mevcut uygulamada, cezasının son 6 ayını açık cezaevinde geçiren hükümlülerden koşullu salıverilmesine 1 yıl veya daha az süre kalanlar denetimli serbestlikten yararlanabiliyor.


Yeni düzenlemede, denetimli serbestlikten yararlanma koşulunun, tahliyeye 1 yıl kala değil, aldığı ceza oranına göre belirlenmesi üzerinde duruluyor.


CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİ HANGİ SUÇLARI KAPSIYOR


Cinsel suçlar, uyuşturucu madde ve örgütlü suçlar bu düzenlemeden yararlanamayacak. Bu suçların dışında başka bir suçtan hüküm giymiş olan kişi taslağın yasalaşması halinde infaz süresini tamamladıysa tahliye olabilecek. Öte yandan konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uyuşturucuya ilişkin suçlara kesinlikle indirim yapılmayacak. Bu konu kapanmıştır” ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS