Af haberleri 27 Haziran 2019: Af çıkacak mı, yasa kimleri kapsayacak?

Af haberleri 27 Haziran 2019: Af çıkacak mı, yasa kimleri kapsayacak?

Son dakika af haberleri 27 Haziran 2019 tarihinde kapsama giren kişiler ve yakınları tarafından araştırılmaya devam ediyor. Ceza infaz düzenlemesi kapsamında bazı suçların içeride kalma sürelerinde yapılacak değişiklikle hükümlülerin bir kısmına tahliye yolu görünecek. Peki, ceza infaz düzenlemesi kimleri etkileyecek, af yasası olarak adlandırılan düzenleme hangi hükümlüleri kapsamayacak?

“Af yasası çıkacak mı?” sorunun yanıtı ceza infaz düzenlemesi değişikliği kararı sonrasında birçok kişi tarafından merak konusu oldu. Af haberleri ile ilgili önemli gelişmeler bir süredir yaşanmaya devam ediyor. Yeni Askerlik sistemi ile ilgili çalışmalarını tamamlayan Meclis’in şimdi yargı reformu ve ceza infaz düzenlemesi ile ilgili değişikliklere geçmesi bekleniyor.

Daha önce düzenleme ile ilgili yapılan açıklamalarda kafa karışıklığını gidermek için düzenlemenin tüm suçları kapsamayacağının altı çizilmişti. Peki, bu düzenleme hangi suçları kapsamayacak?

AF DÜZENLEMESİ KİMLERİ KAPSIYOR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile gündeme gelen ceza infaz düzenlemesinin de bu pakette yer alması öngörülüyor. Buna göre çalışma bir af niteliğinde değil, Şartlı salıverilme ve Denetimli serbestliğin yeniden düzenlenmesi ile özel infaz uygulamalarının getirilmesini içeren bir kanun teklifi olacak.

Yeni çalışma terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarını kapsamayacak.

Ancak infaz rejimi uyarınca adli suçlarda cezanın yüzde 66’sının yatılmasında değişikliğe gidilerek bu oran yüzde 50’ye çekilecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Çalışmada çocuklu kadın mahkumların cezalarının ev hapsine dönüşmesini sağlayacak bazı düzenlemelere de yer veriliyor.

AF YASASI NE ZAMAN GÖRÜŞÜLECEK?

AK Parti’de yapılan toplantıda, Genel Kurul çalışmalarının temmuz sonuna kadar uzatılması ele alındı. Daha önce açıklanan yargı reformu paketine ilave olarak 3 paketin daha görüşülmesi planlanıyor.

Buna göre, temmuz sonuna kadar kısmi af anlamına gelen infaz sürelerinin yeniden düzenlemesine ilişkin yargı paketinin yanı sıra, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıkladığı yeni eğitim sistemi TBMM’de yasalaştırılacak. Pakette okula başlama yaşının 69 aya çıkarılması gibi konular olacak. Özel okulların eğitim dönemleri ve başvuru sürelerini kendilerinin belirlemesi de yer alacak. Pakette etüt merkezleri ve temel liselerle ilgili düzenlemelerin de yer alacağı konuşuluyor. Turizmle ilgili teşvik düzenlemelerinin de yasalaşacağı belirtiliyor.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS