Af haberleri 3 Aralık 2019… ‘Af yasası’ ne zaman Meclis’e gelecek?

Son dakika af haberleri 3 Aralık 2019 Salı günü de ceza infaz düzenlemesi değişikliğini gündemde tutan kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Yargı reformu çalışmaları kapsamında yapılacak düzenlemeyle binlerce mahkum erken tahliye olabilecek. Peki, kamuoyunda ‘af yasası’ olarak adlandırılan tasarı Meclis’e ne zaman gelecek?Af yasası haberleri konunun TBMM’ye gelmesini bekleyen binlerce mahkum yakını tarafından araştırılıyor. Kısa süre önce CNN TÜRK’ün elde ettiği bilgilerde tarih aralığı netleşmişti. İşte konuyla ilgili tüm detaylar…

CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİ DEĞİŞİKLİĞİ NE ZAMAN TBMM’DE OLACAK?

Edinilen bilgilere göre, AK Parti, infaz indirimini içeren düzenlemeyi yeni yılda yani 2020 Ocak ayında meclis gündemine getirecek.

AK Parti’nin hukukçu kurmayları ceza infaz düzenlemesi için bir araya geldi. Çalışmada teklifin ayrıntıları netleşti. Bu kapsamda bazı suçların infaz indirimi kapsamı dışında kalması görüşü benimsendi.
HANGİ SUÇLARI KAPSAYACAK?

Terör suçları, kadın ve çocuğa şiddet, cinsel istismar ve mükerrer suçlar. Yani, bir suçun aynı kişi tarafından birden fazla işlenmiş olması da bu kategoride sıralandı. AK Partili hukukçu kurmaylar uyuşturucu suçlarının da kapsam dışında kalması kararı aldı.
UYUŞTURUCU SUÇLARI

AK Partili kaynaklar, daha önce verdiği yasa teklifinde uyuşturucuyla ilgili suçları da infaz indirimi kapsamına sokan MHP’nin de iknaya yakın olduğunu dile getirdiler. AK Parti’nin üzerinde çalıştığı teklif metninde, AMATEM gibi bağımlılıkla mücadele merkezlerinin daha etkin rol oynaması ve bu suçlar için rehabilitasyona ağırlık veren bir düzenlemeye gidilmesi planlanıyor.
DENETİMLİ SERBESTLİK

İnfaz düzenlemesi ile denetimli serbestlik süresi de de artırılacak. Şu anda 2 yıl olan denetimli serbestliğin üst sınırının 3 yıla çekilmesi bekleniyor. Bir diğer görüş ise aldığı cezanın 5’te biri oranında denetimli serbestlik. Yani 20 yıl ceza alan biri için denetimli serbestlik süresinin 4 yıl olması.

İnfaz indiriminin kapsadığı suçlarda ise cezaevinde kalınacak süre 3’te 2’den yüzde elli’ye indirilecek. Yani 20 yıl ceza alan biri 10 yıl cezaevinde kalacak.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS