Af haberleri son durum... Af yasası çıkacak mı, tasarı kimleri kapsıyor?

Af haberleri son durum... Af yasası çıkacak mı, tasarı kimleri kapsıyor?

Af haberleri son durum... Af yasası çıkacak mı, tasarı kimleri kapsıyor?

“2019’da af var mı?” sorusunun yanıtını araştıran kişiler son dakika af haberleri ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Kamuoyunda af tasarısı olarak adlandırılan ceza infaz düzenlemesi çalışmaları aslında genel af gibi bir durumu kastetmiyor. Peki, yargı reformu kapsamında çalışmaları süren infaz rejimi değişikliği ne zaman yasalaşacak, “af yasası” çıkacak mı?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Af haberleri ile ilgili son dakika gelişmeleri ve ceza infaz düzenlemesinde son durum bir süredir araştırılmaya devam ediyor. Kamuoyunda af tasarısı olarak isimlendirilen infaz rejimi değişikliği aslında cezaevinde bulunma süresini kısaltacak. Aynı zamanda bu düzenleme tüm suçları kapsamayacak. Peki, çalışmalarda son durum ne ve düzenlemeden kimler yararlanabilecek?

DENETİMLİ SERBESTLİKTE "4 YIL" DETAYI

Af olarak nitelenen infaz düzenlemesi içinse tamamen ayrı bir çalışma yürütülüyor. CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre AK Parti ile MHP birlikte çalışıyor. MHP'nin daha önce Meclis'e verdiği yasa teklifi de göz önünde bulundurularak şekillenmesi hedeflenen infaz düzenlemesinde, geçici bir madde ile MHP'nin denetimli serbestliğe dönük talebine yer verilmesi üzerinde duruluyor. Buna göre belli bir tarih aralığında işlenen bazı suçlara yönelik hüküm giyen ve 4 yıllık cezası kalanlar denetimli serbestlikten 1 defaya mahsus faydalanabilecek. Kapsamına uyuşturucu ile organize suçların girip girmeyeceği halen tartışılıyor.

İNFAZ SÜRESİ YARIYA İNİYOR

Bu geçici madde ile 1 defaya mahsus tanınacak denetimli serbestlik hakkının dışında kalıcı düzenleme olarak da teklifte ayrı bir denetimli serbestlik maddesi yer alacak. O madde ile mevcutta adi suçlarda 1 yıl terör suçlarında 2 yıl olan denetimli serbestlikte kriter cezanın 5'te 1'i olarak yeniden belirlenecek. Eğer teklif bu şekilde sunulursa 20 yıl hapis cezası alanlar 4 yıl kala denetimli serbestlik ile cezaevinden çıkabilecek. 10 yıl ceza alan için denetimli serbestlik süresi ise 2 yıl olacak.

Yargı paketinden ayrı olarak üzerinde çalışılan düzenlemede infaz süreleri de kısalıyor. Mevcutta cezanın üçte ikisi çekilirken yeni düzenlemede 1/2 'si yani yarı oranında infazı gerçekleşecek. Böylece 10 yıl ceza alan içeride 5 yıl yatacak. Bunun beşte biri de denetimli serbestliğe gireceği için sadece üç yıl cezaevinde bulunacak. İnfaz düzenlemesi için kapsam dışı bırakılan suçlar var. Terör bunların başında geliyor ayrıca cinsel suçlar, uyuşturucu ve mükerrer suçlar kapsam dışı olacak. Yani daha önce denetimli serbestlik ile cezaevinden çıkıp yeniden suç işleyenler bu düzenlemelerden yararlanamayacaklar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı