Af haberlerinde son dakika açıklaması! Af yasası en zaman çıkacak?

Af haberlerinde son dakika açıklaması! Af yasası en zaman çıkacak?

İkinci yargı reformu paketi içerisinde yer alacak olan af yasası ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan son dakika açıklaması geldi. Peki, ceza infaz kanunundaki değişiklik yani yaygın tabiriyle af yasası ne zaman çıkacak? İşte, son dakika af haberleri ve “2020’de af var mı?” sorusunun merak edilen cevabı…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ne zaman af çıkacak? 2020’de af çıkacak mı? İkinci yargı reformu paketinde yer alacak olan ceza infaz kanunundaki değişiklikle ilgili detayları merak edenler özellikle bu iki sorunun cevabını araştırıyor. Bilindiği üzere ceza infaz kanunundaki olası değişiklik binlerce mahkûma erken tahliye yolunu açacağı için af yasası olarak nitelendiriliyor. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklama geldi. Peki, af yasası ne zaman çıkacak? İşte, merak edilen detaylar…

AK Parti Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, infaz düzenlemesine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a detaylı sunum yaptı. Buna göre infaz yasası kapsamında basit suçlarda çocuklu kadınlara ve 65 yaşın üstündeki hükümlülere ev hapsi getirilecek. Suçun kapsamına göre de cezalarda düzenleme yapılacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

6 SUÇA İNDİRİM (AF) YOK!

Bakan Gül’ün 288 bin hükümlünün yüzde 91’inin 10 suçtan cezaevinde olduğunu aktarması üzerine Erdoğan, bu 10 suçtan 6’sına asla indirim yapılmaması talimatını verdi.

Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın haberine göre Erdoğan, asla indirim yapılmamasını istediği suçları terör, mükerrer suçlar, cinsel istismar, uyuşturucu, kasten adam öldürme ve organize suçlar olarak sıraladı.

Bunlar dışında kalan basit hırsızlık, taksirli suçlar, çek senet, hakaret, konut dokunulmazlığı gibi suçlarda indirim yapılabilecek. Bu kişilerin sabıkası yoksa iki yıl denetim altında tutulacak, iddianame düzenlenmeyecek.

MHP TEKLİFİ İNCELEYECEK

Pakete son şekli verilmeden MHP’nin de değerlendirmesinin alındığı belirtildi. MHP’nin değerlendirmesi incelendikten sonra konu tekrar Erdoğan’a sunulacak.

Erdoğan da MHP Genel Başkanı Bahçeli ile bir araya gelerek durumu son kez değerlendirecek.