Af var mı? 2019 af haberleri ve tasarıda son durum

Af var mı? 2019 af haberleri ve tasarıda son durum

Af var mı? 2019 af haberleri ve tasarıda son durum

Kamuoyunda af yasası olarak isimlendirilen infaz rejimi düzenlemesi çalışmasında tasarı yavaş yavaş şekilleniyor. TBMM’de yeni yasama yılının başlamasının ardından yargı reformu çalışmaları hız kazanmıştı. Peki, 2019 yılında af var mı, tasarıda son durum ne, düzenleme kimleri kapsayacak? İşte son dakika af haberleri ve yasayla ilgili detaylar…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Af haberleri infaz rejimi içerisinde yapılacak değişiklik sonrası bir kez daha gündeme gelmişti. Düzenleme ile birlikte infaz rejiminde yapılacak değişiklikten faydalanabilecek binlerce hükümlüye tahliye yolu görünecek. Peki, af yasası çıkacak mı, tasarı nasıl değerlendirilmeli ve düzenleme kimleri kapsamayacak?

CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİ KİMLERİ KAPSAYACAK?

Cinsel suçlar, uyuşturucu madde ve örgütlü suçlar bu düzenlemeden yararlanamayacak. Bu suçların dışında başka bir suçtan hüküm giymiş olan kişi taslağın yasalaşması halinde infaz süresini tamamladıysa tahliye olabilecek.

İNFAZ SÜRESİ YÜZDE 50’YE ÇEKİLİYOR

İkinci paketin içerisinde bulunan değişikliklerden birisi de infaz süresiyle ilgili olacak. Değişiklikle yer alan bilgilere göre infaz süresi üçte iki değil sürenin yarısı olacak. Yani 10 yıl ceza alan bir hükümlü 5 yıl cezanın infazını çekecek. Uygun şartlar oluşması durumunda da 10 yıl ceza alan kişi 4 yılını içeride bulunduktan sonra 1 yıl da denetimli serbestlikten yararlanabilecek.

ŞARTLI TAHLİYEDE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK

Mevcut sistemde şartlı tahliye olan biri eğer yeni bir suç işlerse hem yeni suçun cezasını hem de şartlı tahliyeden kalan suçun cezasını infaz ediyor. Düzenlemeyle birlikte yeni bir suç işlemesi halinde yeni cezanın yanı sıra, yeni cezanın 1 katı kadar eski cezadan infaz edilecek.

75 YAŞ ÜZERİNDEKİLERE EV HAPSİ

Yeni düzenlemede yer alan maddelerden biri de 75 yaş üzerindeki kişilerle ilgili. 75 yaşın üzerinde suç işleyen bir kişi eğer 5 yıla kadar ceza alırsa cezaevine girmeyecek ve cezası evde infaz edilecek. Bu sürenin üzerinde bir ceza alan kişiler ise cezaevine girecek.