Af var mı, tasarı ne zaman açıklanacak? Af yasası son durum ne?

Af var mı, tasarı ne zaman açıklanacak? Af yasası son durum ne?

Af var mı, tasarı ne zaman açıklanacak? Af yasası son durum ne?

Af haberleri yargı reformu kapsamında ceza infaz düzenlemesinde yapılacak değişikliklerle birlikte yeniden gündeme gelmişti. İnfaz rejiminde yapılacak düzenleme kamuoyunda af yasası olarak adlandırılsa da tasarı sadece infaz rejimi ile alakalı olacak. Peki, 2019’da af var mı ve ceza indirimi olacak mı?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Af tasarısı olarak isimlendirilen ancak aslında infaz rejimi düzenlemesi olan tasarı ile ilgili geri sayım devam ediyor. Yargı reformu kapsamında yapılacak olan düzenlemelerle birlikte bazı suçlardan hüküm giyen kişiler içeride bulunma sürelerini tamamladıkları takdirde tahliye olabilecekler.

Ancak infaz rejimi değişikliğinden tüm suçlular yararlanamayacak. Öte yandan geçtiğimiz günlerde ceza indirimi ile ilgili önemli bir açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Uyuşturucuya ilişkin suçlara kesinlikle indirim yapılmayacak. Bu konu kapanmıştır” ifadeleri kullanmıştı.

AF ÇIKACAK MI?

Yargı reformunun planlandığı şekliyle Meclis’e gelmesi ve tasarının kabul edilmesi halinde infaz kanununda da değişikliğe gidilecek. Değişiklikle beraber infaz süresi düşeceği için yaklaşık 60 bin hükümlü erken tahliye edilecek. Ancak düzenleme bir genel af niteliğinde olmayacak. Sadece belirli suçlardan hüküm giymiş olan kişiler infaz sürelerini tamamlamış olmasıyla birlikte erken tahliye olacaklar.

CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİ KİMLERİ KAPSAYACAK?

Cinsel suçlar, uyuşturucu madde ve örgütlü suçlar bu düzenlemeden yararlanamayacak. Bu suçların dışında başka bir suçtan hüküm giymiş olan kişi taslağın yasalaşması halinde infaz süresini tamamladıysa tahliye olabilecek.

İNFAZ SÜRESİ YÜZDE 50’YE ÇEKİLİYOR

İkinci paketin içerisinde bulunan değişikliklerden birisi de infaz süresiyle ilgili olacak. Değişiklikle yer alan bilgilere göre infaz süresi üçte iki değil sürenin yarısı olacak. Yani 10 yıl ceza alan bir hükümlü 5 yıl cezanın infazını çekecek. Uygun şartlar oluşması durumunda da 10 yıl ceza alan kişi 4 yılını içeride bulunduktan sonra 1 yıl da denetimli serbestlikten yararlanabilecek.