Af yasası çıkacak mı, ceza infaz düzenlemesi çalışmaları ne zaman başlayacak?

Af yasası çıkacak mı, ceza infaz düzenlemesi çalışmaları ne zaman başlayacak?

Ceza infaz düzenlemesi kapsamında yapılacak olan değişiklikler hükümlülerin içeride bulunma sürelerinde değişiklik yapılacak. Af yasası olarak da adlandırılan bu düzenleme bazı suçları kapsamayacak. Peki, geçtiğimiz aylarda çalışmaları başlatılan ceza infaz düzenlemesi ne zaman yasalaşacak?

Ceza infaz düzenlemesi çalışmalarının tamamlanmasının ardından cezaevinde bulunan binlerce hükümlüye tahliye yolu görünecek. İçeride kaldıkları süre göz önüne alınarak yapılacak olan hesaplamalarda bazı suçlardan hüküm giymiş kişiler tahliye olabilecek.


Geçtiğimiz aylarda başlatılan ceza infaz düzenlemesi çalışmaları bir süredir devam ediyordu. Ancak adli tatilin başlamasıyla birlikte süreç beklemeye alınmıştı. TBMM’nin yeniden açılmasının ardından Meclis’te görüşülecek ilk konulardan birisi ceza infaz düzenlemesi olacak.


Yani af yasası olarak da adlandırılan ceza infaz düzenlemesi çalışmalarının 2019 Ekim ayı içerisinde başlatılması ve kısa süre içerisinde yasalaştırılması bekleniyor.


CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİ HANGİ SUÇLARI KAPSIYOR?


Çalışma bir af niteliğinde değil, şartlı salıverilme ve denetimli serbestliğin yeniden düzenlenmesi ile özel infaz uygulamalarının getirilmesini içeren bir kanun teklifi olacak.


Yeni çalışma terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarını kapsamayacak.


Ancak infaz rejimi uyarınca adli suçlarda cezanın yüzde 66’sının yatılmasında değişikliğe gidilerek bu oran yüzde 50’ye çekilecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Çalışmada çocuklu kadın mahkumların cezalarının ev hapsine dönüşmesini sağlayacak bazı düzenlemelere de yer veriliyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS