Af yasası son gelişme: Taslak tamam af yasası Meclis’e geliyor!

Af yasası son gelişme: Taslak tamam af yasası Meclis’e geliyor!

Af yasası ile ilgili son durum 2020 yılının gelmesiyle birlikte başta hükümlü yakınları olmak üzere kamuoyunun genelinde en çok araştırılanlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Ceza infaz kanundaki değişiklikle binlerce hükümlüye erken tahliye yolu açılacağı için tasarı af yasası kamuoyunda adlandırılıyor. Taslak tamamlandı, gözler Meclis’te! Peki, af çıkacak mı? İşte, son durum…

Ceza infaz kanunda değişiklik ya da kamuoyundaki yaygın isimlendirmesiyle af yasası 2020 yılının ilk günleriyle birlikte yeniden Ankara kulislerinin en çok konuştuğu konular arasında yer alıyordu. Ceza infaz yasası ile ilgili hazırlıklarda sona gelindi. Taslakla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunum yapıldı. Gözler ise TBMM’ye çevrilmiş durumda. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül Kanal 7'de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İkinci Yargı Paketi ve infaz düzenlemesiyle ilgili soru üzerine Gül, bu konudaki hazırlığın bütün yönleriyle sürdürüldüğünü söyledi.


Gül, bu kapsamda hakim, savcı, akademisyen ve hukukçu milletvekillerinin görüşlerini belirttiğini bildirerek, "Bunun kapsamı, muhtevası, son hali TBMM'de AK Parti grubunun öncülüğünde diğer partilerle ortaya konacaktır." diye konuştu.


HANGİ SUÇLAR AF YASASI DIŞINDA?


17 maddelik taslak metinde infaz düzenlemesi kapsamına alınmayacak suçlar kalem kalem yazıldı. Kapsam dışı tutulan suçlar şöyle sıralandı:


Terör suçları


örgütlü terör suçları,


kasten adam öldürme,


cinsel istismar,


kadına ve çocuğa şiddet,


soykırım suçları,


insanlığa karşı işlenen suçlar,


insan üzerinde deney suçu,


organ ve doku ticareti,


reşit olmayana cinsel istismar,


çocukların cinsel istismarı suçu,


devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymaya veya devletin bağımsızlığını zayıflatmaya veya birliğini bozmaya veya devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik fiiller, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs,


TCK'nın 76'ncı maddesinde düzenlenen (Kasten öldürme, kasten yaralama, işkence, eziyet veya köleleştirme, kişi hürriyetinden yoksun kılma, bilimsel deneylere tabi kılma, zorla hamile bırakma, zorla fuhşa sevk etme) suçların tamamı her türlü eziyet, işkence, Atatürk aleyhine işlenen suçlar ve Orman Kanunu'na aykırı suçlar.


AF ÇIKACAK MI?


Düzenleme bir genel af niteliğinde olmayacak yukarıda sıralanan suçlar dışında ceza almış kişilerin içeride bulunma sürelerinde yaşanacak kısalma nedeniyle erken tahliye olabilecekler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS