Af yasası son gelişmeler 2019… Af var mı, yasa tasarısı ne durumda?

Af yasası son gelişmeler 2019… Af var mı, yasa tasarısı ne durumda?

Son dakika af haberleri yasanın çıkmasını bekleyen kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Ceza infaz düzenlemesi kapsamında yapılacak değişikliklerle birlikte binlerce mahkum erken tahliye olabilecek. Peki, kamuoyunda ‘af yasası’ olarak da adlandırılan infaz rejimi düzenlemesinde son durum ne?

 “Af çıkacak mı?” sorusunun yanıtı bir süredir yargı reformu kapsamında devam eden infaz rejimi değişikliğini yakından takip eden kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Süreçle ilgili detaylar yavaş yavaş şekillenmeye başlarken tasarının Meclis’e ne zaman geleceği de belli oldu. İşte ‘af tasarısı’ ile ilgili tüm bilgiler…


İnfaz rejimi düzenlemesinin Meclis’e geleceği tarih büyük oranda belli oldu. CNN TÜRK’ün edindiği bilgilere göre değişiklik 2020 yılında TBMM’ye gelecek.


CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİ DEĞİŞİKLİĞİ NE ZAMAN TBMM’DE OLACAK?


Edinilen bilgilere göre, AK Parti, infaz indirimini içeren düzenlemeyi yeni yılda yani 2020 Ocak ayında meclis gündemine getirecek.


AK Parti’nin hukukçu kurmayları ceza infaz düzenlemesi için bir araya geldi. Çalışmada teklifin ayrıntıları netleşti. Bu kapsamda bazı suçların infaz indirimi kapsamı dışında kalması görüşü benimsendi.


HANGİ SUÇLARI KAPSAYACAK?


Terör suçları, kadın ve çocuğa şiddet, cinsel istismar ve mükerrer suçlar. Yani, bir suçun aynı kişi tarafından birden fazla işlenmiş olması da bu kategoride sıralandı. AK Partili hukukçu kurmaylar uyuşturucu suçlarının da kapsam dışında kalması kararı aldı.


UYUŞTURUCU SUÇLARI


AK Partili kaynaklar, daha önce verdiği yasa teklifinde uyuşturucuyla ilgili suçları da infaz indirimi kapsamına sokan MHP’nin de iknaya yakın olduğunu dile getirdiler. AK Parti’nin üzerinde çalıştığı teklif metninde, AMATEM gibi bağımlılıkla mücadele merkezlerinin daha etkin rol oynaması ve bu suçlar için rehabilitasyona ağırlık veren bir düzenlemeye gidilmesi planlanıyor.


DENETİMLİ SERBESTLİK


İnfaz düzenlemesi ile denetimli serbestlik süresi de de artırılacak. Şu anda 2 yıl olan denetimli serbestliğin üst sınırının 3 yıla çekilmesi bekleniyor. Bir diğer görüş ise aldığı cezanın 5’te biri oranında denetimli serbestlik. Yani 20 yıl ceza alan biri için denetimli serbestlik süresinin 4 yıl olması.


İnfaz indiriminin kapsadığı suçlarda ise cezaevinde kalınacak süre 3’te 2’den yüzde elli’ye indirilecek. Yani 20 yıl ceza alan biri 10 yıl cezaevinde kalacak.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS