Af yasası son gelişmeler: Çalışmalar bitmek üzere! Af ile ilgili detaylar

Af yasası son gelişmeler: Çalışmalar bitmek üzere! Af ile ilgili detaylar

Af yasası son gelişmeler: Çalışmalar bitmek üzere! Af ile ilgili detaylar

Af yasasıyla ilgili son gelişmeler heyecanla takip ediliyor. AK Parti ve MHP kurmaylarının, ceza infaz kanunu ya da halk arasındaki yaygın kullanımıyla af yasası üzerindeki çalışmaları devam ediyor. Çalışmalarda sona yaklaşılmak üzere… Hürriyet Yazarı Abdülkadir Selvi merak edilen detayları köşesine taşıdı. Peki, af yasası ne zaman çıkacak? İşte, merak edilen detaylar…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Af yasası ne zaman çıkacak? Hükümlü yakınları başta olmak üzere kamuoyunun birçok kesiminde ceza infaz yasasındaki olası düzenlemeyle ilgili detaylar merak ediliyor. Söz konusu değişiklik teklifi ile ilgili AK Parti ve MHP kurmaylarının çalışmasında sona yaklaşıldı. Peki, af yasası ne zaman çıkacak? Merak edilen detayları Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdülkadir Selvi köşesine taşıdı. İşte, detaylar…

Birinci yargı reformu çıktı. Tahliyeler başladı, düşünce özgürlüğünün alanını genişleten düzenleme kısmi bir rahatlama meydana getirdi. Sırada ikinci ve üçüncü yargı reformları var. Reformlar Türkiye’nin kutup yıldızı olmadığı sürece biz içinde bulunduğumuz durumdan çıkamayız. O nedenle içinde reform geçen her paketi heyecanla karşılıyorum. Ama bu arada reform paketlerinden farklı olarak bir de cezaevlerindeki 319 bin 691 bin tutuklu ve hükümlüyü yakından ilgilendiren infaz yasasında önemli değişiklikler var. Bizde “İki şey konuşulunca gerçekleşir” derler. Biri erken seçim, diğeri ise af. Erken seçim oldu, sıra afta.

MHP ŞARTLI CEZA İNDİRİMİ İSTİYOR

MHP’nin 5 yıl şartlı ceza indirimi kabul edilirse 129 bin kişi tahliye olacak. AK Parti’nin infaz sürelerini aşağıya çeken teklifi kabul edilirse ilk etapta 30 bin kişi tahliye olacak. Ama tahliyeler sürekli hale gelecek. AK Parti ve MHP milletvekillerinden oluşan ortak komisyon bir çalışma yaptı. 10 Ekim günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir sunum yapıldı.

UYUŞTURUCU VE TERÖR SUÇLARINA AF YOK

Erdoğan, uyuşturucu ve terörle ilgili suçlar konusunda çok hassas. “Adam öldürenleri mi çıkaracağız, uyuşturucu satanları mı salıvereceğiz” diye itiraz ettiği söyleniyor. Üzerinde yeniden çalışılan düzenleme, Erdoğan’ın onayından sonra Meclis’e sunulacak. MHP’nin değil, AK Parti’nin teklifi üzerinde duruluyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

DÜZENLEME HANGİ SUÇLARI KAPSIYOR?

İnfaz sürelerini kısaltan düzenleme; uyuşturucu, örgütlü suçlar, terör suçları, cinsel suçlar ve mükerrer, yani ikinci kez işlenmiş suçları kapsıyor. Aldığı cezanın dörtte üçü infaza girenler yeni düzenleme ile üçte ikisini çekecekler. Cezanın üçte ikisinde ise bu oran bir bölü ikiye iniyor. Bunların beşte biri oranında denetimli serbestlik ya da şartlı tahliye getiriliyor. Ticaret yapanların zarar görmemesi veya serbest meslek sahiplerinin işlerini kaybetmemesi için imkân sunuluyor.

18 AY ALTI CEZAYA 1 AY HAPİS İSTEMİ

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hafta sonu ya da evde infaz gibi düzenlemeler getiriliyor. “Doğum yaptı, lohusa haliyle cezaevine döndü” gibi haberler hepimizin vicdanını kanatıyor. Yeni düzenlemede doğum yapan kadınların 1 yıl dolmadan cezaevine girmemesi; 75 yaşın üstündekilerin, 5 yıl ve altındaki cezalarını konutlarında çekebilmeleri imkânı getiriliyor. 70 yaşın üstündekiler için bu oran 3 yıl. Tabii vicdanları kanatan bir de şu durum var. Adam cezası 18 ayın altında olan bir suç işliyor, masum birini darp ediyor, işyerini basıp camını çerçevesini indiriyor. Polis yakalıyor, mahkeme tutuksuz yargılamak üzere serbest bırakıyor. Kimisi polisten önce mahalleye gidiyor. Bu adalete olan inancı sarsıyor. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün de bundan rahatsız olduğunu duymuştum. Yeni düzenlemede 18 ayın altında ceza öngörülse bile en azından 1 ay hapse girmesi öngörülüyor. Suç işleyen hapse girme duygusunu yaşayacak, hem de mağdurların adalete olan güveni korunmuş olacak.