Afişe HDP'den suç duyurusu

Afişe HDP'den suç duyurusu

Antalya'da, terör olayları nedeniyle bir cadde girişine asılan ve üzerinde ''Ölünüzü dirinizi bir gün hepinizi ay yıldızlı bayrağa selam durduracağız'' yazılı afiş, şikayet üzerine kaldırıldı. HDP, afişi asanların cezalandırılması için suç duyurusunda bulundu.

Kazım Özalp Caddesi'nin Muratpaşa Camii güneyindeki girişine, üzerinde ''Ölünüzü dirinizi bir gün hepinizi ay yıldızlı bayrağa selam durduracağız'' yazılı afiş asıldı. Geçen hafta sonu, afişin bulunduğu caddenin üzerine Yörükler Derneği öncülüğünde bir grup tarafından marşlar eşliğinde dev Türk bayrağı ile Atatürk posteri asıldı. Ancak afiş, şikayet üzerine polis tarafından kaldırıldı. HDP Antalya İl Başkanlığı ise afişle ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda, afişin nefret ve ayrımcılık içerdiği gerekçesiyle bunu asanlar hakkında yasal işlem yapılması istendi.


'HDP'ye gönüllü oy veren alçaktır'


HDP heyeti, Kandil ile görüştü


HDP adına avukat Hakan Evcin tarafından yapılan suç duyurusunda, 13 Eylül tarihinde Kazım Özalp Caddesi başına asılan afişin nefret ve ayrımcılık içerdiği iddia edildi. Şikayet üzerine kaldırılan afişin sosyal paylaşım ortamında yoğun şekilde kullanıldığı belirtilen suç duyurusunda, afişte ''ölü diri'' gibi ifadeler kullanılarak, toplumdaki gerilimin artırıldığı ileri sürüldü. Sokağa basit bir protesto için çıkacak insanların bile ''Ölünüze selam durduracağız'' şeklindeki ifadelerle kışkırtıldığı iddia edilen suç duyurusunda, HDP binalarının saldırıya uğradığı, işyerlerinin ve araçların yakıldığına dikkat çekildi.


Afişin altında adı geçen firmaların ismini de suç duyurusuna ekleyen HDP, savcılığa verdiği dilekçede "Suç konusu afişi hazırlayan, üreten, asan, sahiplenen kişilerin tespit edilmesi mümkündür. Yurdumuzun barışa ihtiyacı olduğu bu dönemde provakatif davrananların cezalandırılması gerekmektedir. Aksi bu linç eylemlerini artırmaktadır" denildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS