Afrin'de savaşmak için yola çıktılar

Afrin'de savaşmak için yola çıktılar

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin'de başlattığı Zeytin Dalı harekatı devam ediyor. ÖSO ie birlikte yürütülen operasyon 5'inci gününer girerken YPG bünyesinde savaşan İngiltere vatandaşlarının Afrin'e gitmeye çalıştığı iddia edildi.

İngiliz Times gazetesinde bugün dikkat çeken bir haber yer aldı. İngiltere vatandaşı bir YPG'linin komuta ettiği yabancı savaşçı grubunun Türkiye'nin operasyon düzenlediği Afrin'e destek vermek için bölgeye gitmek üzere yola çıktığı iddia edildi.  Haberde terör örgütü içerisindeki İngilizlerin İngiltere hükümetini zora soktuğu vurgulandı. 


BBC Türkçe'de yer alan habere göre Afrin'de ABD, İngiliz ve Alman vatandaşı çok sayıda YPG'li terörist bulunuyor. Suriye'de YPG bünyesindeki İngiltere vatandaşlarının Afrin'e gitmeye çalıştığı yazılıyor.


Haberde, Çin doğumlu İngiliz vatandaşı Huang Lei'nin komutasındaki bir grup teröristin, TSK'nın operasyon düzenlediği Afrin'e gitmek üzere yola çıktığı bilgisi yer aldı. Teröristler, Suriye ordusu kontrolündeki bölgelerden geçerek Afrin'e ulaşmayı hedefliyor. İçlerinde ABD'li ve İngilizlerin de olduğu öğrenilen teröristler sosyal medyaya yükledikleri videoda Afrin'de savaşacaklarını söylüyor.


Haberde şu ifadeler yer alıyor: "Yüzlerce Batılı, IŞİD'e karşı savaşmak amacıyla Suriye'ye giderek YPG'ye katılmış, Batılı hükümetler bu katılımı engellemeye çabalamışlardı. YPG İngiltere tarafından bir terör örgütü olarak kabul edilmiyor. Her ne kadar bazı YPG'li İngilizler ülkelerine döndüklerinde gözaltına alınmış olsa da savcılar suçlama yöneltme konusunda zorlanmıştı"


Times'ın haberinde "Vatandaşlarının NATO müttefiki Türkiye ile karşı karşıya gelmesi İngiltere hükümeti için mevcut durumu daha da karmaşık hale getirebilir" yorumu yapılıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS