Afyonkarahisar’da 11 sanığa FETÖ'den hapis cezası

Afyonkarahisar’da 11 sanığa FETÖ'den hapis cezası

Afyonkarahisar’da görülen FETÖ davalarında yargılanan 12 sanıktan biri beraat etti, 11 kişi ise farklı sürelerde hapis cezalarına çarptırıldı.

Afyonkarahisar'da 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen FETÖ değişik davalarında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamasıyla yargılanan 11 sanığa değişen sürelerde hapis cezaları verildi.


Sanıklardan Mehmet Türk, Muhammed Dalar, Yılmaz Öğüt, İlhan Kavak, Musa Kilci ve Yüksel Memiş 9 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanıklardan etkin pişmanlık yasasından yararlanan Bahadır Alp 3 yıl 9 ay, Adem Tekir ile Nuri Aktürk ise 4 yıl 11 ay hapis cezası alarak tahliye edildi. Tutuksuz yargılanan Adnan Torun’a ise 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Sanıklardan Hanifi D. hakkında beraat kararı verilirken, Tuncay Ü.’nün duruşması ise ileri bir tarihe ertelendi.


'Pişmanım, devletimin yanındayım'


Duruşmalarda sanıklar kendileri hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, son savunmalarını yaptı. Sanıklardan FETÖ’ye ait okullardan birinde muhasebecilik yapan ve telefonunda ByLock tespit edilen Musa Kilci, savunmasında FETÖ’nün terör örgütü olduğunu bilseydi iş yerlerinde çalışmayacağını öne sürerek, “ByLock incelendiğinde her şey anlaşılacaktır. Pişmanım, devletimin yanındayım ve devletime her şekilde yardımcı olmaya hazırım. 10 aydır cezaevindeyim, 2 çocuğum var, eşim çalışmıyor ve mağdur oldum” diyerek kendisini savundu. Mahkeme heyeti Kilci’ye savunmasının ardından 9 yıl 9 ay hapis cezası verdi.


'Keşke hiç bulaşmasaydın, bu kadar da bulaşmasaydım'


Tutuksuz yargılanan ve 6 yıl 3 ay hapis cezası alarak serbest bırakılan Adnan Torun ise kendisini “Keşke hiç bulaşmasaydım, bu kadar da bulaşmasaydım” diyerek savundu. Torun’un eşinin ayrıca FETÖ örgütü tarafından Bank Asya’yı kurtarın talimatı geldiğinin ertesi gününde bankaya hesap açtırdığı ancak sonraki günlerde hesap hareketliliği yapmadığı da dava dosyasında belirtildi.

'20 yıl devlete hizmet ettim'


Yargılandığı davada 9 yıl hapis cezası alan ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilen eski polis memuru Yüksel Memiş’in cep telefonunun incelendiği ancak FETÖ’nün mesajlaşma programı olan ByLock’a rastlanmadığı belirtildi. Memiş, 20 yıl devlete hizmet ettiğini ve hiçbir terör faaliyetinde bulunmadığını öne sürerek beraatını istedi. Ancak mahkemeye heyeti Memiş’in 9 yıl hapis ile cezalandırılmasına hükmetti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS