Ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen DEAŞ sanığı tahliye edildi

Ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen DEAŞ sanığı tahliye edildi

DEAŞ'ın talimatı doğrultusunda TBMM, AK Parti İl Başkanlığı ve Zeynebiye Camii'nde keşif yaptıkları, Sultanbeyli'deki sözde okullarda çocuklara "TC'yi, mahkemelerini, askerliği ve Atatürk'ü ret" dersleri verdikleri iddiasıyla 3'ü tutuklu 35 DEAŞ şüphelisinin yargılandığı davada, ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen sanık tahliye edildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmaya 3 tutuklu sanık ile bazı tutuksuz sanıklar katıldı. Mahkemeye ulaşan belgelerin okunmasının ardından sanık avukatları tahliye talebinde bulundu. 


Şanlıurfa'da DEAŞ şüphelisi tutuklandı


İntihar saldırganıyla bağlantısı bulundu


Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Ali Karataş ve Selim Sürmeli'nin mevcut delil durumu, dijital kayıtlar, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin bulunması ile sanık Ali Karataş'ın dosya kapsamında "Ribat eğitim kurumunda" yönetici olması diğer sanık Selim Sürmeli'nin halen yargılaması süren canlı bomba Halil Doğan ile irtibatının olması ve beraber fotoğraf kaydının bulunmasının dikkate alınarak tutukluluk halilerinin devamına karar verdi.


Kırmızı bülten ile aranan DEAŞ yöneticisi yakalandı


Tahliye edildi


Mahkeme heyeti, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilen sanık Orhan Küçük'ün ise tahliyesine karar verdi. Tahliye gerekçesinde, dosya kapsamında toplanan delillerden anlaşıldığı kadarıyla sanık hakkında tüm dellillerin toplanmış olduğu, tutuklu kaldığı süre dikkate alındığında yargılama sürecinde tutuklama ile güdülen amacın adli kontrol hükümleriyle ulaşılabilecek olduğundan sanığın tahliyesine..." denildi. Sanık hakkında yurtdışına çıkış yasağı konularak haftada bir gün polis merkezine giderek imza atma şartı getirildi.  


DEAŞ'lı kadına idam cezası


Neyle suçlanıyorlar, ne ceza isteniyor?


İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcısı Mehmet Şenay Baygın tarafından hazırlanan iddianamede 6 sanık hakkında "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor. Savcılık, tüm şüpheliler hakkında "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan da 15 yıla kadar hapis cezası talep ediyor.


DEAŞ'ın Sultanbeyli'deki kurumları


İddianamede, şüphelilerin İstanbul Sultanbeyli'de 'Ribat eğitim kurumu" ve 'sübyan okulu' adı altında kurulan sözde okullarda, çatışma bölgesinde bulunan ya da ölen DEAŞ mensuplarının çocuklarına özel dersler verdiği belirtiliyor. 


İddianamede DEAŞ militanlarının bu çocuklara öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Devletini, mahkemelerini, askerliği, Atatürk ilke ve inkılaplarını reddetme dersleri verdiğinin altı çiziliyor. Dosyada söz konusu eğitimin verildiği yerler ve çocukların fotoğrafları da yer alıyor.


TBMM, AK Parti ve camide keşif yaptılar


DEAŞ terör örgütü mensuplarına yönelik hazırlanan iddianamede şüpheli Selim Sürmeli'nin, DEAŞ'ın talimatı doğrultusunda 12 Ekim 2016 tarihinde, Ankara'da TBMM'de ve Ak Parti İl Başkanlığı civarında, İstanbul'da da Caferilerin kullandığı Zeynebiye Cami çevresinde keşif amaçlı dolaştığı tespitine yer verildi. Alınan istihbarat sonucu teknik ve fiziki takibe alınan şüphelinin dikkat çekmeyecek şekilde giyindiği, sakallarını kısalttığı anlatıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS