Ahmet Aydın'dan İHH'ya tepki: 'Devlet politikalarına yön vermeye kalkmamalı'

Ahmet Aydın'dan İHH'ya tepki: 'Devlet politikalarına yön vermeye kalkmamalı'

İsrail'le varılan anlaşma sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Günün başbakanına mı sordunuz?" diyerek isim vermeden eleştirdiği İHH İnsani Yardım Vakfı'na bir tepki de TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın'dan geldi. Aydın, "Hiçbir STK devlet politikalarına yön vermeye kalkmamalı.Sayın cumhurbaşkanımızı, hükümetimizi, Türkiye Cumhuriyeti devletini kimse sınamaya kalkmasın" dedi.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, bayram tatili için geldiği memleketi Adıyaman'da, gazeteci cemiyetlerini ziyaret etti, soruları cevaplandırdı. İsrail ile varılan mutabakata değinen Aydın, bazı çevrelerin İsrail’in Türkiye’den özür dilemesinden hazımsızlık duyduğunu söyleyerek, bunun farklı bir algı operasyonu ile tersine döndürülmeye çalışıldığını ileri sürdü.

"Bu nettir. Türkiye bugün istenen bütün şartları yerine getirebilmiş ise bu Türkiye’nin gücünü gösteriyor" diyen Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu ülkenin, bu milletin gücünü gösteriyor. Dolayısıyla dış politikada aslında bu başarının alkışlanması gerekirken farklı birtakım algılar, farklı birtakım yol ve yöntemler de bunu tersine çevirmeye hiç kimse kalkışmasın. bu millet, bu halk buna inanmaz. Biz her zaman Filistin davasını kendi öz davamız gibi gördük. Her zaman Filistin’in yanında olduk. Filistin için Gazze için hatta tüm insanlık için ne gerekiyorsa yaptık."

Aydın'a, İsrail ile anlaşmanın, bu ülke ile krize yol açan Mavi Marmara gemisini Gazze'ye gönderen İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı ile hükümetin arasında gerginliğe yol açtığı iddiaları da soruldu. Aydın, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da "Günün başbakanına mı sordunuz?" diye adını anmadan tepki gösterdiği İHH'nın yardım toplama ve yardım yapma noktasındaki hassasiyetlerine, gayretlerine destek olduklarını ve destek olmaya devam edeceklerini belirtti.

Devletin dış politikada milli menfaatlerin gereğini yerine getirmeye çalıştığını söyleyen Aydın, şunları dile getirdi:

"Hiçbir STK devlet politikalarına yön vermeye kalkmamalı, devletin politikaları bir teamülün gereğidir. Devletin dış politikaları az önce dediğim gibi o ülkenin o milletin geleceğini ilgilendiren, onların ali menfaatlerini ilgilendiren politikalardır. İnsanlık boyutu ile vicdanı boyutuyla, hele ki insani ve vicdani boyutuyla mazlumlara ve mağdurlara olan yaklaşımında sayın cumhurbaşkanımızı, hükümetimizi, Türkiye Cumhuriyeti devletini kimse sınamaya kalkmasın, bu net ortadadır. Bugün bütün ümmetin tek umudu Türkiye'dir. Bugün bu mazlum coğrafyanın, gönül coğrafyamızın yegane umudu Türkiye Cumhuriyeti'dir ve onun lideri Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bugün bu mübarek günlerde Kabe’de açılan eller Türkiye için, cumhurbaşkanımız için açılıyor. Filistin davasını kendi öz davası gibi gören bir cumhurbaşkanına ya da Türkiye Cumhuriyeti'nin dış politikasına laf etmek hiç kimsenin hakkı değildir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS