'Ahmet Türk derhal serbest bırakılsın' çağrısı

'Ahmet Türk derhal serbest bırakılsın' çağrısı

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlığı yaptığı sırada görevinden alınarak tutuklanan Ahmet Türk'ün serbest bırakılması için aralarında sanatçıların da bulunduğu 142 kişi çağrı yaptı. Yapılan açıklamada “Ahmet Türk’ün sağlığından endişeliyiz. Ahmet Türk derhal serbest bırakılsın” denildi.

Cumhuriyet'in haberine göre, tutuklu Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk'ün sağlık durumuna dikkat çekmek ve serbest bırakılmasını talep etmek amacıyla Taksim Hill Hotel'de basın toplantısı düzenlendi.


Aydınlardan yeni anayasa bildirisi


Çok sayıda akademisyen, gazeteci, yazar ve sendikacının imzasıyla ilan edilen açıklamada “Ahmet Türk’ün sağlığından endişeliyiz. Ahmet Türk derhal serbest bırakılsın” denildi.


Avukat Kemal Aytaç'ın okuduğu ortak metinde Ahmet Türk’ün ülke tarihi ve siyasetinin en önemli figürlerinden biri olduğu vurgulandı. Açıklamada Türk’ün Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlığı görevini sürdürürken tutuklandığı, önce Silivri Cezaevi’ne daha sonra da Elazığ Cezaevi’ne gönderildiği hatırlatıldı.


Ahmet Türk, Elazığ'a nakledildiğini uçakta öğrendi


Ahmet Türk’ün siyasetin her alanındaki varlığını şiddetten arınmış bir siyasi nezaketle sürdürdüğü belirtilirken Türk’ün demokrat ve barışçı ilkelere yaşamı boyunca sadık kaldığı ve bu sayede farklı çevrelerin sempatisini, saygısını kazandığı ifade edildi.


Belediye faaliyetleri gerekçe gösterilerek tutuklanan Türk’ün başkanlığı süresince hakkında onlarca inceleme ve denetleme yapıldığı, tüm denetlemelerde olumlu raporlar verildiği vurgulandı.


Ahmet Türk: 'Ameliyat olmam lazım'


'Endişeliyiz'


Türk’ün ilerleyen yaşı ve yaşadığı rahatsızlıklar dikkate alınmaksızın hukuksuz ve haksız yere tutuklandığı belirtilerek “Tutuksuz yargılamayı esas kabul eden bir hukuk sisteminde demokratik yollarla seçilmiş siyasetçilerin cezaevlerinde tecritte ve kötü koşullarda tutulmaları nedeniyle endişeliyiz” denildi.


Ahmet Türk’ün kalbinde pille yaşadığı ifade edilerek cezaevi koşullarının sağlık durumunu daha da kötüleştireceği açıkça ortadayken tutuklu yargılamada ısrar etmenin vahim sonuçlara neden olabileceği belirtildi.


Açıklama, “Bizler onu tanıyor, biliyor ve derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” ifadesiyle son buldu.


Metnin okunmasının ardından Ercan Karakaş, Melda Onur, Haluk İnanıcı, Murat Çelikkan ve Mebuse Tekay da açıklamalarda bulundu. Açıklamalarda tutuklu gazeteci ve siyasetçilerle diğer hasta tutukluların serbest bırakılması istendi.


Sanatçıların yanı sıra, hak savunucuları, siyasetçiler ve iş insanlarının da imzacısı olduğu bildiride Arif Sağ, Belkıs Akkale, Cahit Berkay, Edip Akbayram, Müjde Ar, Orhan Pamuk, Rutkay Aziz, Suavi ve Zülfü Livaneli'nin de ismi yer alıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS