AİHM'den Türkiye'ye cemevi mahkumiyeti

AİHM'den Türkiye'ye cemevi mahkumiyeti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 20 milyon Alevi adına 2000 imza ile açılan davada Türkiye'yi mahkum etti. Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan ve Doğan Bermek gibi isimlerin başını çektiği ve cemevlerinin ibadethane statüsünde tanınmasını içeren davada mahkeme, Alevilerin ibadet özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.

Strasbourg'da bugün yapılan duruşmada mahkeme, "Cemevlerinin ibadethane olarak tanınmamasının ibadet hakkının kısıtlanması" olduğuna hükmederken, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Alevi Cemaatini "tarikat" olarak tanımlamasının da uygun olmadığına karar verdi.


Başbakan Davutoğlu cemevi ziyaretinde


Mahkeme bu kararı ile Türkiye Cumhuriyeti devletinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 9 maddesini ihlal ettiğine 5'e karşı 12 oyla karar verdi.


İşte hükümetin Alevi açılımında yol haritası


Mahkeme ayrıca, dini kurumların kamu hizmetlerinden adil ve eşit faydalanması hakkının da garanti altına alan 14. Maddenin ihlal edildiğine 1'e karşı 16 oyla hükmetti.


Kararın Türkiye için bağlayıcılığı bulunurken, Cemevlerinin ibadethane olarak tanınması bu kararla Avrupa Konseyi'nin denetleyeceği bir konu haline geldi.


Alevi cemaatleri ve dernekleri 2005 yılında Başbakanlığa verdikleri dilekçenin ardından Ankara İdare Mahkemesine gitmişlerdi. Oradan çıkan ret kararının ardından gidilen Yüksek İdare Mahkemesi de 2010 yılında yapılan temyiz başvurusunu reddetmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS