AİHM'e yeni yargıç adayı listesi: İşte belirlenen 3 yeni isim

AİHM'e yeni yargıç adayı listesi: İşte belirlenen 3 yeni isim

Türkiye'nin görev süresi dolan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki (AİHM) yargıcı Işıl Karakaş'ın yerine iki kez sunduğu listedeki isimlerin Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nce yetersiz bulunarak reddedilmesinin ardından üçüncü kez adaylar belirlendi. Türkiye’nin yeni AİHM yargıcı adayları Prof. Dr. Necati Polat, Prof. Dr. Selami Kuran ve Selma Öztürk Pınar.

AİHM’de Türkiye adına hakim olarak görev yapan Işıl Karakaş’ın 30 Nisan 2017’de görev süresinin dolmasının ardından üçüncü kez aday listesi oluşturuldu.


Yeni Şafak'ın haberine göre, Türkiye, AİHM’e göndereceği yargıcını belirlemek için 2017 Ekim’de üçüncü kez adaylık sürecini başlattı. Başvuruların alınmasının ardından 11-25 Aralık 2017 tarihleri arasında mülakata alınan adaylar arasından gerekli koşulları taşıyan 10 isim belirlendi ve Bakanlar Kurulu’na sunuldu. Bakanlar Kurulunca söz konusu liste içerisinden seçilen 3 isim de AKPM’ye bildirildi.


AİHM yargıçlığı için aday gösterilen isimlerin ise Prof. Dr. Necati Polat, Prof. Dr. Selami Kuran ile Selma Öztürk Pınar olduğu öğrenildi.


Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan Strasbourg'a gidiyor


Prof. Dr. Necati Polat: Gül danışman atayınca tartışmalara konu olmuştu


Adaylardan Prof. Dr. Necati Polat, ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümünde Öğretim Üyesi. Uluslararası hukuk, sosyal bilimler felsefesi ve siyaset teorisi konularında uzman olan Polat, Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı döneminde Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’na danışman olarak atanmıştı. Bu atamanın gerçekleştiği dönemde, Polat'ın bir gazetedeki köşe yazısında CHP için kullandığı "Bir devlet partisi gibi davranıyor ve bu hâliyle bir anomali", AKP için ise "Daha olağan bir siyasal parti görünümü veren AKP" sözleri o dönem tartışmaya konu olmuştu. Polat'ın, şiir kitaplarının yanı sıra, Türk Demokrasi Vakfı’ndan Prof.Dr. İhsan Dağı ile birlikte yazdığı "Demokrasi ve İnsan Hakları El Kitabı" adlı da bir kitabı bulunuyor.


'Altan, Alpay kararında AİHM’ye dikkat'


Prof. Dr. Selami Kuran: AB hukuku ve uluslararası hukuk uzmanı


Adaylardan Prof. Dr. Selami Kuran ise Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi. Fakültenin AB Hukuku Anabilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Kuran, AB hukunun yanı sıra, uluslararası hukuk ve deniz hukuku alanlarında uzman. Prof. Dr. Kuran'ın bu alanlarda kaleme aldığı kitapları bulunuyor.


Adalet Bakanlığı'ndan AYM'ye Deniz Yücel yanıtı


Selma Öztürk Pınar: Alman ve İslam hukuku uzmanı


AİHM yargıçlığına aday gösterileceği belirtilen isimlerden Selma Öztürk Pınar ise Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Öğretim Görevlisi. Üniversitenin İslam Hukuku Anabilim Dalı'nda görevli olan Pınar, Almanya'da Köln Üniversitesi'nde "Judaizm ve Şark bilimi" ön lisansının ardından Hannover Leibniz Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitim aldı. 2006 yılında mezun olan Pınar, Köln Üniversitesi'nde "Judaizm ve Şark bilimi" üzerine doktora yaptı. Almanya'da bir hukuk bürosunda bir süre çalıştıktan sonra 2013'te Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesinde göreve başlayan Pınar'ın uzmanlık alanları ise, Alman hukuku ve İslam hukuku. Pınar, ikinci ana dili Almancanın yanı sıra, İngilizce, Fransızca, Arapça, Farsça ve İbranice biliyor.AİHM yargıçlığı için hangi süreç yaşanmıştı?


AİHM yargıçlığı için, Adalet Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı ilk olarak Karakaş’ın görev süresi dolmadan önce adaylık sürecini başlatmıştı. Avrupa Konseyi bünyesindeki “Danışma Paneli”, bildirilen üç adayla ilgili “uygun değil” şeklinde görüş bildirdi. Bunun üzerine aday listesi yenilenerek Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi bünyesindeki AİHM Hakimi Seçme Komisyonuna, avukat Famile Arslan, dönemin Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Basri Bağcı ile Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Ergin Ergül'ün isimleri bildirildi. Mülakata adaylar AKPM tarafından kabul görmedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS