Aile Bakanlığı'ndan çocuklar için "uygun içerikli" kitap listesi

Aile Bakanlığı'ndan çocuklar için "uygun içerikli" kitap listesi

Aile Bakanlığı'ndan çocuklar için "uygun içerikli" kitap listesi

Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya 0-6 yaş grubundaki çocuklar için "uygun içerikli" kitap listesi hazırlayacak bir çalışma grubu oluşturduklarını söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, bakanlığın Türkiye genelinde orta öğretim seviyesindeki öğrencilere yönelik düzenlediği Münazara Yarışması'nın final programına katıldı. Programda bir konuşma yapan Kaya, çocuklar için bir kitap listesi hazırlayacaklarını söyledi. 

Din dersi kitabında evlilik önerisi

'Atatürk' çıktı, 'Dandini dastana' girdi

Bakan Kaya “Biz ayrıca 0-6 yaş grubundaki çocuklarımız için uygun içerikli kitap listeleri oluşturulması için bir proje başlattık. Geçtiğimiz günlerde medyada da yer aldı. Çocuk kitaplarının çok uygunsuz içeriklerle basımda olduğunu haberlerde de izledik. Biz de bakanlık olarak bu konuda bir çalışma grubu oluşturduk ve 0-6 yaş grubundaki çocuklarımıza uygun kitap listelerini hazırlamak üzere bir çalışma grubumuz hizmet verecek" diye konuştu. 

"Onlardan mendil, su almayın"
Bakan Kaya sokakta dilendirilen, mendil ve su satmaya zorlanan çocuklarla ilgili yaptıkları çalışmaları da anlattı. Bakan Kaya, "Sokakta çalıştırılan ve dilendirilen çocuklarla ilgili bir komisyon kurduk. 11 mobil ekimizle birlikte geçtiğimiz Haziran ayından itibaren sokakta çalıştırılan ve dilendirilen çocuklara yönelik çocuk özel bir çalışmayı 81 ilimizde yürütüyoruz. Bu çalışmayı çok önemsiyoruz. Ben buradan tüm milletimize seslenmek istiyorum. Sokakta çalıştırılan, dilendirilen bir çocuk gördüğünüzde lütfen orada sessiz kalmayın. Onlardan mendil, su almayın. Bize ulaşın. İhbar hatlarımızı arayın. Bize ulaşın ve o çocukların sokaklardan kurtarılıp eğitim hayatının içine girmesine elbirliği ile sahip çıkalım" şeklinde konuştu. 

Ne olmuştu?
Geçtiğimiz aylarda internette bir imza kampanyası başlatılmıştı. “Çocuk kitapları psikologlar tarafından kontrol edilsin” diyen kampanya, çocuklar için basılan her türlü yayının klinik psikolog/ psikolojik danışman tarafından denetlenmesini öngören bir kanuni yaptırım talep etmişti. Bu kampanya, pek çok uzman ve ebeveyn tarafından da "sansür" getireceği endişesiyle eleştirilmişti. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı