Aile hekimleri çocuk tacizcisine rapor vermeyecek

Aile hekimleri çocuk tacizcisine rapor vermeyecek

Cinsel istismarcının mağdurla evlenmesini öngören tasarıya tepki gösteren aile hekimleri 7. Aile Hekimleri Kongresi'nde bir araya geldi. Aile hekimleri, evlilik raporu almak üzere kendilerine başvuracak tecavüz zanlılarına rapor vermeyeceklerini açıkladılar.

Aile hekimleri, AK Parti milletvekillerince TBMM’ye sunulan, cinsel istismarcının mağdurla evlenmesini öngören yasa tasarısına tepki gösterdi. 7. Aile Hekimleri Kongresi (AHEKON) ’nde bir araya gelen yüzlerce aile hekimi, evlilik raporu almak üzere kendilerine başvuracak tecavüzcülere rapor vermeyeceklerini net bir dille ifade etti.Kabul edilemez bir teklif


Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), yaptığı yazılı açıklamayla, böylesi bir yasa teklifinin kabul edilemez olduğunu bildirdi. Açıklamada, söz konusu teklifin insan haklarına aykırı olduğu, önerinin yasalaşması halinde, kişinin beden bütünlüğüne saldırıların yolunun açılacağı vurgulandı. Tecavüzcüsüyle evlendirilen mağdurun her gün yeniden tramvaya uğrayacağının altı çizildi. 

AHEF, yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu önergenin yasalaşması halinde, suçun meşrulaştırılacağına, çocukların her daim tehlike altında olacağına, sapkın bir toplum düzeninin önünün açılacağına, çocuk istismarlarının ve çocuk evliliklerinin artacağına vurgu yaptı, önerinin geri çekilmesini istedi.


Ne akla ne de vicdana sığar


Aile Hekimleri Kongresine katılan Psikiyatrist Prof. Dr. Doğan Şahin ise tecavüze uğramış bir çocuğun istismarcısıyla evlendirilmesinin akla, vicdana sığmadığına vurgu yaptı. Şahin, “Çocuğun rızasının alınmasından söz ediliyor. Bu rızayla açıklanabilecek bir durum değildir, çünkü çocuk bunu değerlendirebilecek bilişsel gelişimde değildir. Bir de hangi şartlarda rıza göstermiştir. Annesini üzmek istemeyebilir, ‘Sen evlenirsen borçlarımızı ödeyeceğiz’ diye ikna edilmiş olabilir. Çocuk neyle karşılaşacağını bilmediği için, cinselliği bilmediği için ailesine boyun eğmek zorunda kalabilir” diye konuştu.


Çocuklar da mutsuz yetişir


Prof. Dr. Şahin, bu tür evliliklerde dünyaya gelecek çocukların da mutsuz yetişeceğini söyledi. Şahin, “Sağlıklı bir çocuk, sağlıklı bir anne olmadan mümkün olmaz. Bir çocuğun hayatı, kendisini, dünyayı nasıl algıladığı annesiyle ilişkisi üzerinden şekillenir. Bir anne mutlu olacak, yaşama sevinci olacak ki, çocuk annesiyle ilişkisinde dünyanın güzel, mutlu bir yer olduğunu algılasın, çocuk da sağlıklı bir şekilde büyüsün, gelişsin. Tramvatize olmuş bir anne, çocuğun sağlıklı bir şekilde gelişmesini imkansız hale getirir. Böyle bir çocuğun sağlıklı, mutlu olması bekleyemeyiz.” dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS