Aile hekimleri yeni yönetmeliğe karşı isyanda

Aile hekimleri yeni yönetmeliğe karşı isyanda

Aile hekimleri, 2005 yılında uygulamaya konan Aile Hekimliği Sistemi'ni iyileştirmek için bakanlığa çağrıda bulundu. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), üyelerini ve sağlık bakanlığını uyardı. Uyarının nedeni, Sağlık Bakanlığı'nın önümüzdeki günlerde açıklamaya hazırlandığı Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği.

23 bin aile hekiminin en büyük çatı örgütü olan AHEF yönetimi, Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği taslağı görüşmek üzere geçen hafta Halk Sağlığı Kurumu yetkileriyle bir araya geldi. Ancak AHEF Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gürsel Özer, Sağlık Bakanlığı'nın aile hekimliği sisteminde öngördüğü değişikliklerle aile hekimlerinin son 5 yılında hak edişlerde %35, cari giderlerde %50 civarında kayba uğradığını, yaşanan kayıpların meslektaşlarımızı zor durumda bıraktığını, uygulamadan kaçışın başladığını, boş birimlerin doldurulamadığını, aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının kesinlikle yeni bir ücret kaybı yaşanacağını ifade ederek karşı çıktı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Dr. Özer, cari giderleri belirleyecek kriterler arasına "hasta memnuniyet oranı" olmasının da ekonomik kaybın yanı sıra subjektif etik kurallarının oluşmasına yol açacağını söyledi. 

AHEF, aile hekimliği etik ve etkin bulmadıklarını ifade ettikleri uygulamasındaki gidişatın durdurulması için bakanlığa çağrıda bulundu. 

Yönetmelik ne getiriyor? 

AHEF'in açıklamasına göre Sağlık Bakanlığı'nın yayınlamayı düşündüğü yeni yönetmelik şunları beraberinde getiriyor: 

-Aile hekimlerinin maaşlarında % 40'a varan kayıp ortadayken, ödeme üst sınırını 3500'e çekerek ücretlerin tekrar kesilmesini; 

-Aile hekimlerini 5000 nüfusa hizmet vermeye zorlayarak ikinci kez cezalandırmayı; 

-Ulaşılamayacak performans kriterleri koyup ek ücret keserek üçüncü kez cezalandırmayı; 

-Yıllardır enflasyon karşısında eriyen ücretlendirme politikasının düzeltilmek yerine daha da bozulmasını.  

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS