Aile sağlığı personeline "FETÖ'cü müsün" anketi sürüyor

Aile sağlığı personeline "FETÖ'cü müsün" anketi sürüyor

Aile sağlığı personeli içinde FETÖ mensubu bulunup bulunmadığına dair yürütülen anket çalışması sürüyor. İstanbul'dan sonra Antalya, Kocaeli ve Urfa'da da aile sağlığı personelinden form doldurup vermeleri istendi. Formda personelin çocuklarının okuduğu okul ve sosyal medya hesapları gibi sorular yer alıyor.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından kamu ve özel sektörde Fethullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik operasyonlar sürüyor. Geçen hafta İstanbul'daki aile sağlığı personeline FETÖ ile ilgili olanların ayıklanması amacıyla verilen anketlerin devamı geldi.


Aile sağlığı merkezinde 'FETÖ'cü' anketi


Antalya, Kocaeli ve Urfa'da dağıtılan anket formlarında personelin ve ailesindeki herkesin sosyal medya hesaplarıyla iletişim bilgileri ve buna ek olarak çocuklarının hangi okullarda okuduğu bilgisi isteniyor. 


Formlardan birinde personelin, Aktif-Sen üyesi olup olmadığı, kurban derilerini hangi kuruma verdiği sorularına da yanıt vermesi isteniyor. "FETÖ okullarında okuyup okumadığı..."


Personel içinde FETÖ ile ilgili olanların belirlenmesi amacıyla İstanbul'daki bazı aile sağlığı merkezlerine gönderilen yazıyla, çalışanların 5 soruya yanıt vermesi istenmişti. 
Söz konusu formda, çalışanlara "Bank Asya'ya para yatırıp yatırmadığı, FETÖ okullarında okuyup okumadığı, Zaman, Sızıntı gibi gazete veya dergilere abone olup olmadığı, çalıştığı kurumda bildiği FETÖ'cü olup olmadığı" gibi sorular yöneltilmişti.  Ayrıca personelin yurt dışına çıktığı tarihleri ve çıkış amaçlarını da belirtmeleri istenmişti. 


Valilik ve Bakanlık'tan açıklama


Formun üst yazısında, ekteki belgenin tüm aile hekimleri, aile sağlığı elemanları ve personel tarafından 'ivedilikle' doldurulması gerektiği belirtiliyor ve kimsenin göremeyeceği şekilde kapalı zarf içinde kaymakamlığa iletilmesi hususunun altı özellikle çiziliyordu. 


Bakanlık yalanlamıştı


Çıkan haberlerin ardından Sağlık Bakanlığı formlarla ilgilerinin olmadığını, münferit talebin bir kaymakamlıktan geldiğini duyurmuştu. Bakanlığın açıklamasında; “Bakanlığımızın, aile hekimlerine yönelik böyle bir uygulaması bulunmamaktadır.  Bakanlığımız, FETÖ/PDY ile mücadelesine, ilgili KHK çerçevesinde ve hukuki zeminde kararlılıkla devam etmektedir" denilmişti.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS