AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Menderes Türel kimdir?

AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Menderes Türel kimdir?

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Ak Parti'nden aday gösterildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türel ile birlikte Burdur Belediye Başkan adayı olarak Deniz Kurt'u açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da 14 büyükşehir ve 26 il belediye başkan adaylarını açıkladığı tanıtım toplantısında Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Burdur Belediye başkan adaylarını da açıkladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi mevcut başkanı Menderes Türel yeniden aday gösterildi. Erdoğan, Türel'in yanı sıra Ak Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Etem Taş ve partisinin Antalya milletvekillerini de kürsüye çağırarak, başarılar diledi, fotoğraf çektirdi.


MENDERES TÜREL KİMDİR?


11 Temmuz 1964 tarihinde Antalya' da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Antalya'da tamamladıktan sonra İngiltere'de gazetecilik eğitimi aldı. Antalya'da gazetecilik yapan Menderes Türel, çeşitli basın ve yayın kuruluşları tarafından birçok kez yılın gazetecisi olarak ödüllendirildi. 1992 yılında, 28 yaşındayken Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ASTO) meclisi üyeliğine seçildi. 21 Kasım 1987- 25 Kasım 1999 tarihleri arasında ATSO Başkan vekilliği görevini yürüttü. 9 Kasım 2001 tarihinde yapılan oda seçimlerinin ardından 14 Kasım 2001 tarihinde ATSO Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi ve 22 Ocak 2004 tarihine kadar sürdürdü. 28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 29 Mart 2009 tarihine kadar bu görevi yürüttü. Antalyaspor'a başkanlık yaptı.


12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimlerde Ak Parti Antalya Milletvekili seçildi. Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, Merkez Karar Yönetim Kurulu ve Merkez Yürütme Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Türkiye Brezilya parlamentolar arası dostluk kurulu gurubu başkanlığı yaptı. Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZ-PA) Türk Grubu Üyesi oldu.


30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde yeniden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.


Antalya'yı ve Türkiye'yi uluslararası platformlarda başarıyla temsil eden Menderes Türel, New York, Londra, Paris belediye başkanlarının bulunduğu Birleşmiş Milletler Güçlü Şehirler Ağı (Strong Cities Network -SCN) oluşumunda yer alan Türkiye'den tek belediye başkanı oldu.


Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türkiye Milli Heyet Başkanlığı görevini de yürütmekte olan Türel, ülkemizin haklarını Avrupa'da en iyi şekilde savunmaktadır.


Menderes Türel, 2017 yılında Sağlıklı Kentler Birliği Başkanlığı'na seçildi ve halen bu görevi de yürütmektedir.


Evli ve iki çocuk babası olan Menderes Türel University of Cambridge First Certificate sahibi ve çok iyi derecede İngilizce biliyor


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS