AK Parti 'başkanlık'ı bütçeden önce getirmek istiyor

AK Parti 'başkanlık'ı bütçeden önce getirmek istiyor

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Biz kısa süre içerisinde AK Parti olarak başkanlık sistemiyle ilgili Türkiye'de muhtemel sistem krizlerini çözecek önerimizi getireceğiz. Bununla ilgili yetki, partimizin yetkili kurullarındadır. Benim şahsi kanaatim, bütçe gelmeden eğer anayasa değişikliği ile ilgili teklif gelirse, toplumun ve partilerin daha rahat tartışmasına imkan bulunur." dedi.

 Başbakan Yıldırım: Bahçeli'nin lafı üstüne laf söylemek bize yakışmaz


Asitçi enişte davasında karara bir sonraki duruşmaya kaldı


Turan, Meclis'te gazetecilere yaptığı açıklamada bugün TBMM Genel Kurulu'nda Ankara'nın Kazan ilçesinin adının "Kahramankazan" olarak değiştirilmesine ilişkin kanun teklifinin görüşülmesine başlandığını, diğer partilerin desteğiyle teklifin bugün yasalaşmasını ümit ettiklerini belirtti.


15 Temmuz'da Kazan halkının bir bütün halinde destan sergilediğini anımsatan Turan, yarın ise çok uzun yıllardan beri Türkiye'nin gündeminde olan ve davası ile derdi olan insanların hep gündeme getirdiği Bilirkişilik Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerine başlayarak, bitirmeyi hedeflediklerini kaydetti.


"Biz kısa süre içerisinde AK Parti olarak başkanlık sistemiyle ilgili Türkiye'de muhtemel sistem krizlerini çözecek önerimizi getireceğiz" diyen Turan, getirdikleri öneriden sonra diğer partilerden ve MHP'den beklentilerinin sağduyulu, meseleye yapıcı yaklaşıp, bu ülkenin gündeminden sistem tartışmalarını çıkarmak olduğunu aktardı.


Bir gazetecinin, "99 maddelik bir anayasa metninden bahsediliyor. Böyle bir metin var mı? Birde teklif ne zaman sunulacak?" sorusunu yanıtlayan Bülent Turan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bazı basın organlarında 99 maddeden oluşan bir paketten bahsedildi. Şu an bizim paketimiz halen hazırlık aşamasındadır. Nihayete ermiş sayılabilir. Biz böyle 100-200 maddelik metinler getirmeyi doğru bulmuyoruz. Çünkü, anayasa görüşmeleri çok uzun görüşmelerdir. Türkiye'nin gündemini, anlaşma olmadan anayasanın çok büyük maddelerini değiştirmeyi uygun bulmuyoruz. Kısa, net, anlaşılır ve özellikle sistem krizini, muhtemel krizleri çözecek bir teklifi getirmeyi doğru buluyoruz. Bütçe gelmeden de yetkili kurullarımızla görüşeceğiz ve Meclise bu teklifin gelmesini, başta MHP olmak üzere tüm diğer partilerin ve toplumun değişik kesimlerinin tartışmasını sağlamak istiyoruz. Bu tartışmanın sonunda milletvekilleri Mecliste kendi hür iradeleriyle beraber bu kararı vereceklerdir. Bu kararın verilmesinden sonra sonuç eğer 330'u, 367'yi aşarsa, ne olursa olsun biz bunu millete götürmek istiyoruz. Çünkü millet esastır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS