AK Parti Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Sekmen kimdir?

AK Parti Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Sekmen kimdir?

Mehmet Sekmen, AK Parti Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yarışacak. Daha önce aynı bölgede belediye başkanlığı görevini yürüten Sekmen, siyasi kariyerinde önemli görevlerde bulunmuştu. Peki, Mehmet Sekmen kimdir, kaç yaşında ve nereli?

Mehmet Sekmen, dünyaya geldiği Erzurum’da AK Parti tarafından aday gösterilmesinin ardından Belediye Başkanlığı görevini yürüttü. İşte Sekmen’in kariyeri ve çalışmalarının bir bölümü…

AK Parti Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Sekmen, 1958 de Erzurum Pazaryolu Kılıççı Köyü’nde dünyaya geldi. İlkokula doğduğu köyünde başlayan Mehmet Sekmen, İstanbul Fatih İmam Hatip lisesinden mezun oldu. İstanbul Üniversite İşletme Fakültesini bitirdikten sonra Ankara’da Bankacılık ihtisasını tamamladı. Gençlik yıllarından bu güne kadar çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif görevler aldı.

İş hayatına bir kamu bankasında yöneticilik yaparak başladı. 1985 yılından sonra Mali Müşavirlik ve özel sektörde holding finans yöneticiliği yaptı. Aktif siyasi hayatına Milli Gençlik Vakfı Kartal İlçe Başkanı olarak başladı. Ardından 1989 yılında Refah Partisi Kartal İlçe Başkanlığı görevine getirildi. 1992 yerel seçimlerinde Samandıra Belediye Başkanlığına seçildi. 27 Mart 1994 Yerel Seçimlerinde Kartal Belediye Başkanı oldu. 1999 seçimlerinde tekrar kazanarak Kartalda 2. Dönem Belediye Başkanı olarak hizmet etti. 10 yıl Kartal Spor Kulübü Başkanlığı yapan Mehmet Sekmen, Kartal Sporun altyapısını kurarak aynı zamanda 2. Lig Kulüpler Birliği Başkanlığı görevinde bulundu. Kartal Spor Güreş Kulübü kurarak spor alanındaki hizmetlerine devam etti. 2002 yılında yapılan Genel Seçimlerde 22.Dönem İstanbul Milletvekilliğine seçildi. TBMM’de sırasıyla Plan Bütçe Komisyonu, Çevre Komisyonu ve Bayındırlık Komisyonunda görevler yaptı.

2003-2005 arası Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı Danışma Kurulu Üyeliği yaptı. 27 Temmuz 2007 seçimlerinde 23. Dönem İstanbul Milletvekilliğine seçildi. Bu zaman aralığında sırasıyla Güney Anadolu Bölge Koordinatörlüğü, Erzurum’un da içinde olduğu Doğu Anadolu Bölge Koordinatörlüğü yaptı. Ak Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı ve Karadeniz Bölge Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı ve Ege Bölgesi Koordinatörlünü yapmıştır. İstanbul’da 3 dönem belediye başkanlığı yapmış, uluslararası belediyecilik kriterlerini görev yaptığı Belediye Başkanlığı süresince uygulamıştır. Evli ve 4 dört çocuk babası olan Sekmen, 2019 yerel seçimlerinde de AK Parti’nin Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak gösterildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS