Davutoğlu ile Bahçeli görüşmesi bitti

 Davutoğlu ile Bahçeli görüşmesi bitti

Hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koalisyon görüşmeleri çerçevesinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile buluşması, TBMM MHP Grup Salonu'nda bir saat erken başladı. 13:00'te başlayan görüşme 14.45'te bitti. Böylece AK Parti-MHP görüşmesi, 1 saat 40 dakika süren CHP görüşmesinden 5 dakika uzun sürmüş oldu. Davutoğlu yaptığı açıklamada Bahçeli'nin hükümet ortaklığı içinde olmayı istemediğini söyledi.

Hükümeti kurmakla görevlendirilen Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koalisyon görüşmeleri çerçevesinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşmesi başladı. Saat 14:00'de yapılması planlanan görüşme TBMM MHP Grup Salonu'nda bir saat erken başladı. Görüşme Meclis Genel Kurulu'nda boşalan RTÜK üyelikleri için yapılacak seçim nedeniyle erkene alındı.

Bir saat öne alınan görüşme tam zamanında başladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile TBMM MHP Grup Salonu'nda koalisyon görüşmelerinin ilk turu kapsamında gerçekleştireceği görüşme, saat 13.00'te başladı. Davutoğlu ile Bahçeli görüşme öncesi basın mensuplarına tokalaşarak poz verdi.
AK Parti'nin heyetinde Faruk Çelik, Mahir Ünal, Haluk İpek, Lütfi Elvan, Ertan Aydın vardı. Görüşmeye MHP heyeti olarak Genel Başkan Bahçeli'nin yanı sıra Genel Başkan yardımcıları Semih Yalçın ile Ahmet Kenan Tanrıkulu, Grup Başkanvekili Oktay Vural, Genel Sekreter İsmet Büyükataman ve Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kalaycı katıldı. 


Görüşme 1.5 saat sürdü 


AKP ve MHP heyetleri arasındaki görüşme 1.5 saat sürdü. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yapacağı duyuruldu. Başbakan Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi'nde 15.30'da konuyla ilgili basın toplantısı yapacak. 


Bahçeli’den ilk açıklama


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşme sonrasında ilk değerlendirmeyi Hürriyet’ten Denize Zeyrek'e yaptı. Bahçeli, “Sizlerle sohbetimizde ne söylüyorsak aynısını Sayın Davutoğlu’na da söyledik” dedi.


Edinilen bilgiye göre Bahçeli, açıkladığı 4 şartı görüşmede tekrarladı. Ak Parti’nin, öncelikle CHP ve MHP ile koalisyon kurmaya çalışmasını öneren Bahçeli’nin, bunun olmaması durumunda üzerlerine düşeni yapacakları mesajı verdiği öğrenildi.


Davutoğlu’nun ise CHP ile yaptığı görüşmedeki konuşmayı yinelediği bildirildi. AK Parti ve MHP arasındaki temasların sürmesi benimsenirken, bu görüşmeleri yürütecek isimler ise henüz belirlenmedi.


 Davutoğlu: ''Bahçeli hükümet ortaklığında olmama tutumlarını dile getirdi''


Başbakan Davutoğlu basın açıklaması yaptı. Açıklamada şöyle dedi: ''Son derece güzel bir görüşme oldu. Türkiye'nin içinde bulunduğu şartları konuştuk. Hükümet kurma çalışmaları bağlamında bizim çizdiğimiz tablo dün CHP ile de paylaştığımız yöntem ve usül çerçevesinde ve Türkiye'nin bir an önce çevredeki şartlar gereği hükümet kurma ve sağlıklı ve güçlü bir hükümet kurma ihtiyacı olduğunu vurgulayıp bu konudaki tavrımızı dile getirdik. Sayın Bahçeli'de kendi tutumlarını özellikle 7 Haziran seçimleri sonrasından bugüne kadar gelen tutumları konusunda son derece açık ve şeffaf bir değerlendirme de bulundu. Ben bizim yaptığımız çalışmaları aktardım. Bahçeli hükümet ortaklığında bulunmama tarzında bir yaklaşım içinde olduklarını ifade ettiler. Ama heyetler görüşmeye devam edecek. 


 AK Parti'nin tutumu ise biz 7 Haziran ile oluşan tabloyu en doğru şekilde yorumlamaya çalışıyoruz. Biz hiçbir kapıyı kapatmamaya çalışıyoruz, her ihtimali değerlendiriyoruz. Bir partiyle koalisyonu kurana kadar her partiye eşit mesafedeyiz.''


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS