AK Parti MYK kimlerden oluşuyor?

AK Parti MYK kimlerden oluşuyor?

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında gerçekleşen görüşmenin ardından alınan olağanüstü kongre kararıyla birlikte gözler bugün yapılacak olan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısına çevrildi. Peki AK Parti MYK kimlerden oluşuyor?

AK Parti'de yeni genel başkanın seçileceği kongre süreci başladı. Mayıs sonunda yapılması planlanan kongrede MKYK ve Disiplin Kurulu seçimi yapılmayacak.

MYK ve MKYK ne anlama geliyor?

AK Parti'nin en üst karar organı Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK). 50 kişiden oluşan MKYK üyeleri kongre delegeleri tarafından seçiliyor. Genel Başkan yakın çalışma arkadaşlarını bu MKYK üyeleri arasından belirleyerek Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerini belirliyor. MYK üyeleri parti yönetimini oluşturuyor.

Grup Başkanvekilleri ile kadın, gençlik kolları başkanları da MYK'nın doğal üyeleri arasında yer alıyor. MKYK'ya seçilenler bakan olur ya da başka görevlere atanırsa üyelikleri devam ediyor ancak MYK üyesi olamıyorlar.

MYK'da kimler yer alıyor?

Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş, Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Doğan Kubat, Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Kubat, Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Mehdi Eker, Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Recep Akdağ, İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, Çevre Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan.

Genel Sekreter Abdülhamit Gül, TBMM grup Başkanvekilleri Nurettin Canikli, Mehmet Naci Bostancı, İlknur İnceöz, Bülent Turan, Coşkun Çakır ile Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam ve Gençlik Kolları Başkanı Melih Ecertaş da MYK üyesi 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS