AK Parti'de "Memiş" krizi

AK Parti'de "Memiş" krizi

AK Parti 1 Kasım'da yapılacak genel seçimler için milletvekili listesini cuma günü YSK'ya sunup liste kamuoyuna açıklanınca Diyarbakır'da 3'üncü sırada adı açıklanan 'Yunus Memiş krizi' ortaya çıktı. Aynı isimli iki aday olması "aday benim" tartışmasına neden oldu. Sorunu YSK çözecek.

AK Parti'nin 1 Kasım genel seçimleri için Diyarbakır'da 3'üncü sırada milletvekili adayı gösterdiği Yunus Memiş ismi, aynı isimde başvuran iki kişi olması ve ikisinin de "Aday benim" demesi krize neden olurken, krizin YSK tarafından çözüleceği belirtildi.


Parti parti milletvekili aday listeleri


AK Parti'de Işılak ve Boynukalın liste dışı!


Adayın kendisi olduğunu söyleyen Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Yunus Memiş, "Partinin genel başkan yardımcıları arayarak aday olduğumu belirtip tebrik ettiler. Ancak, Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) sunulan listede kimin bilgilerinin verildiğini bilmiyorum. Akrabam olan Yunus Memiş ile yaşanan isim benzerliği krizini YSK çözecektir" dedi.Liste açıklanınca, ikisi de, "aday benim" dedi


Ak Parti 1 Kasım'da yapılacak genel seçimler için Milletvekili listesini cuma günü YSK'ya sunup liste kamuoyuna açıklanınca Diyarbakır'da 3'üncü sırada adı açıklanan 'Yunus Memiş krizi' ortaya çıktı. Diyarbakır'da Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Yunus Memiş hem de akrabası olan ve engelli kontenjanından başvuru yapan Yunus Memiş'in olması adayın hangisi olduğu tartışma konusu oldu. Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır şube Başkanı Yunus Memiş, kendisinin öğretmenlikten 31 Ağustos tarihi itibariyle stifa ettiğine dair dilekçesini Milli Eğitim Müdürlüğü'ne verdiğini belirterek, şöyle dedi:


"Ak Parti beni 3'üncü sırada milletvekili adayı gösterdi. Listelerin açıklanmasından sonra partimizin Genel Başkan yardımcıları beni arayarak aday olduğumu ve beni tebrik ettiler. Ancak, Diyarbakır için başvuran ve yakınım olan Yunus Memiş de adayın kendisi olduğunu söylüyor. Partimizin YSK'ya kimin bilgilerini verdiğini tam olarak bilmiyorum. Sorunu YSK çözecektir." Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Memiş, kendisini Diyarbakır'da aralarında 'Peygamber Sevdalıları Platformu'nun da bulunduğu 72 sivil toplum kuruluşunun desteklediğini ifade ederek, "YSK'ya sunulan listede akrabam olan diğer Yunus Memiş aday gösterilmiş ise onu da destekleriz. Onun içinde çalışırız" diye konuştu.


"Aday benim diyen" ve engelli kontenjanından başvuru yapan Yunus Memiş ise, Ankara'da olduğunu listenin birinci sırasında yer alan Galip Ensarioğlu'nun daveti üzerine görüşmeye geldiğini belirterek, şöyle dedi:"Ak Parti'nin YSK'ya sunduğu listedeki bilgiler bana ait ve açıklanan Milletvekili adayı benim. Diğer Yunus Memiş araya girmeye çalışıyor. Geri çekilmem söz konusu değildir. Diğer Yunus Memiş'in istifa etmediğini biliyorum. Ama benim adaylığımı çekmem söz konusu değildir.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS