AK Parti'de yeni genel başkan Binali Yıldırım oldu

AK Parti'de yeni genel başkan Binali Yıldırım oldu

AK Parti, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ardından 3. genel başkanını bugün yapılacak olağanüstü kongrede seçti. Saat 10.00'da başlayan kongre salonunu AK Partililer erken saatlerde doldurdu. Binali Yıldırım saat 10.40 sularında eşi Semiha Yıldırım ile birlikte salona girdi, karanfil dağıttı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile birlikte 11.05 civarında salona geldi. Davutoğlu çiftini girişte Binali Yıldırım ve eşi karşıladı. Başbakan Davutoğlu veda konuşmasında "Bu bir vefa kongresidir" mesajı verdi. Davutoğlu, "Kararımın nedeni partimizin birlik ve bütünlüğüne verdiğim değerdir. AK Parti hareketinin zarar görmesinden duyduğum endişedir" diye konuştu. Binali Yıldırım bin 282 delegenin imzası ile tek aday gösterildi. "Fiili durum hukuki hale getirilmeli, bunun yolu başkanlıktır" diyen Binali Yıldırım konuşmasında "Yolları böleriz ülkeyi asla böldürtmeyiz. Ekmeğimizi böleriz Türkiye’yi böldürtmeyiz. Mesele memleket meselesidir" diye konuştu. Binali Yıldırım yapılan seçim sonrası AK Parti'nin yeni Genel Başkanı oldu.

AK Parti'de yeni genel başkan Binali Yıldırım oldu. Seçime tek aday olarak giren Yıldırım delegelerin bin 405'inin oyunu aldı.

Erdoğan'dan tebrik telegrafı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet ve Kalkınma Partisi 2. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde Genel Başkanlığa seçilen Binali Yıldırım’a bir telgraf göndererek, kendisini tebrik etti.

KONGREDE YAŞANANLAR

AK Parti Genel Başkan Adayı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti'de yeni genel başkanının seçileceği 2'nci Olağanüstü Büyük Kongre'nin yapıldığı salona partililerin yoğun ilgisi eşliğinde girdi. Kongre salonunun girişinde kabine üyeleri tarafından karşılanan Binali Yıldırım, AK Partili bakanlar ve milletvekilleriyle tokalaşarak, salona girdi.

Ahmet Davutoğlu salonda

Başbakan  Ahmet Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile birlikte 11.05 civarında salona geldi. Davutoğlu çiftini girişte Binali Yıldırım ve eşi karşıladı. Ahmet Davutoğlu salona kendisini karşılayan AK partili yetkililer ile tokalaşarak girdi. Davutoğlu salonu selamlarken, ''Davutoğlu Ahmet Hoca'' şarkısı çaldı.

Bekir Bozdağ'dan ''Erdoğan'' mesajı

Kongrede AK Parti Divan Başkanlığı yaoan Bekir Bozdağ konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili mesaj verdi.  "Sayın Cumhurbaşkanım, biliyoruz ki fiziken aramızda olamasanız da manen aramızdasınız. Halkımızın dediği gibi, partimiz 'Tayyip'in partisi'dir ve 'Tayyip'in partisi' olarak kalmaya devam edecektir" dedi. 

Davutoğlu'nun veda konuşması

Ahmet Davutoğlu saat 12.48'de veda konuşmasını yapmak için kürsüye çıktı. Konuşmasında şunları söyledi: 

''Aziz dava arkadaşlarım kurucu liderimiz saygıdeğer cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan sonra AK Parti'ye ikinci genel başkanı olduğum kongremizde bu kongre bir veda kongresi değil bir vefa kongresidir demiştim. O gün verdiğimiz sözü namus bildik. O söze sadık kaldık.  Daima partimizin, davamızın birliğini gözettik. Son nefesimize kadar da bunu gözetmeye devam edeceğiz. Omuzumuzdaki emaneti büyük bir onurla yüklendik. O günden bugüne sizinle birlikte üç kongre, iki genel seçim yaptık. Milyonlarca dava arkadaşımızın, mahalle temsilcimizin birlik ve beraberliğini özenle koruduk. 7 Haziran ile 1 Kasım seçimleri arasında daha önce hiç yaşanmamış bir seçim hükümeti sürecini başarıyla yönettik. Kaos bekleyenlere zerre kadar prim vermedik. Hiç şans tanımadık. Milletimizin 7 Haziran'da verdiği mesajı aldık. 1 Kasım seçimlerine ülkemizi götürdük. Sizlerle birlikte büyük bir zafere imza atarak, demokrasi tarihimizin en büyük seçmen desteğini kazanıp partimizi iktidara taşındık. Sizlerin başını dik tutmak için 3 ay gibi bir süre içinde bütün vaatlerimizi yerine getirdik. Terör örgütlerine karşı son derece etkin ve başarılı mücadele verdik. Bu dönemde Türkiye bölgesinde devam eden yangılara rağmen istikrarını korudu ve atılımlarına devam etti. Devraldığımız hizmet kervanını bir an bile yavaşlatmadık. Aksine aşkla, heyecanla, ülkemizi baştan başa mahmur etme çabasında olduk. 81 ilimizin tamamına giderek sizlerle kucaklaştık. Ocak ayından bu yana bir doğu bir batı bir güney bir kuzey ilimize gittik. 

Burada huzurlarınızda hareketimizin herbir ferdine teşekkür ediyorum. Bugün burada gerçekleştirmekte olduğumuz 2. Olağanüstü Kongre'nin de bir vefa kongresi olmasını diliyorum. Biz ahde vefayı herşeyin üstünde tuttuk. Makamlara, koltuklara veda ederiz ama davamıza asla veda etmeyiz, asla bırakmayız. Allah bizleri vefa yolundan ayırmasın. Bu harekette hiçbirimiz vazgeçilmez değiliz, ama bu hareketin vazgeçmeyeceği ilkeleri vardır. 

 AK Parti hareketi milletimizin ortak aklının ürünüdür. Bir akıl başka bir akılla birleşti mi kötü söze mani olur. AK Parti belli bir zümrenin, belli bir bölgenin partisi değil, tarihi kader birliği içerisinde olan milletimizin ortak aklının ürünüdür. Bizden yana bütün haklar helal olsun.''

Yeni kongre benim arzu ettiğim bir şey değildi

Bu hareketin selameti, bütünlüğü sadece 78 milyon vatandaşımız için değil bütün insanlığın selameti için önemlidir. Her emanet gibi iktidar da bir emanettir, bu iktidarı asla kaybetmemeli iktidar sarhoşluğuna, güç yozlaşmasına asla düşmemeli bir an bile o emanete halel getirmemeliyiz. Bizim için önemli olan hangi kademede olduğumuz değil; davamızdır. Bugün partimiz için yeni bir noktadayız. Bu konuşmayı yapmak benim için zor görünmeyebilir ama sizin huzurunuzda bulunmak benim için en büyül şeref olmuştur. Bu kongre benim arzu ettiğim bir şey değildi, bu durumun sizin vicdanınızda oluşturduğu rahatsızlığın da farkındayım. Allah'a tevekkül ettik, emaneti sizlere devrediyoruz. Kararımın nedeni partimizin birlik bütünlüğüne verdiğim değerdir.

Şimdiden yeni genel başkan adayımız Binali Yıldırım'ı tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Bu sürecin hayırlı neticeler doğurmasını diliyorum. Şahitliğinizi alarak ayrılmak istiyorum. AK Parti'nin birliğini, beraberliğini, davasını korumak için her şeyi yaptığımıza şahitlik eder misiniz? Gece gündüz çalıştığımıza şahitlik eder misiniz? Türkiye'nin birliğini, beraberliğin, milletimizin huzur ve refahını korumak üzere gece gündüz çalıştığımıza şahitlik eder misiniz? Yönlerini Türkiye dönmüş, ellerini semaya açıp medet bekleyen bütün mazlum milletlerin hukukunu koruduğumuza, gönül coğrafyamızın dertleriyle dertlendiğimize, onlarla gözyaşı döktüğümüze şahitlik eder misizin? Sizin bu şahitliğini ölene kadar kalbimde taşıyacağım."

 Yalçın Akdoğan, Numan Kurtulmuş, Cemil Çiçek, Mehmet Ali Şahin, Süleyman Soylu yeni AK Parti MKYK listesinde yok.

 

Binali Yıldırım adaylığının açıklamasından sonra kürsüye çıktı. Binali Yıldırımın konuşmasından satır başları:

''AK Partimizin kurucu genel başkanı, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'o saygıyla selamlıyorum. Recep Tayyip Erdoğan bir dava adamıdır, milletin adamıdır. Her zaman başımız dik, gururla, ''ben Recep Tayyip Erdoğan'ın yol arkadaşıyım'' dedik, bundan sonra da demeye devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız söz veriyoruz; sevdan sevdamız, davan davamız, yolun yolumuzdur.  Recep Tayyip Erdoğan'dan bayrağı devralarak partimizi bugünlere getiren Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'na teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz. İlk başbakanımız Abdullah Gül'e teşekkürlerimizi sunuyoruz.  Bayrak değişimi sadece millet yolunda yapılacak hizmetlerin kapısı aralamak için yapılan bir araçtır. Büyük Türkiye yolculuğunda liderimizden, teşkilatlarımızdan, görev alan kardeşlerimiz uyum içinde bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 

Bu partinin sadece yöneticisi, milletvekili, teşkilat mensubu değil oy veren seçmeni bile çok büyük fedakarlık göstermektedir. Yeri geldi vesayet güçleri karşısında mücadele verdi, yeri geldi ekonomik kıskaca almak isteyenlerin oyununu bozdu, mazlumlar için dünyaya meydan okudu, yeri geldi paralel ihanet çetelerinin saldırılarını göğüsledi.

AK Parti, demokrasiyi yeter söz milletindir diye özetleyen Adnan Menderes'ten, merhum Necmettin Erbakan'dan, merhum Turgut Özal'dan demokrasiyi taçlandıran bir partidir. AK Partili olmak yaratandan ötürü yaratılanı sevmektir. Haksızlığın karşısında demir yumruk gibi mazlumlara karşı şefkat eli olmaktır. Vatanıyla, milletiyle, bayrağıyla gurur duymaktır.

 

"Terör öncelikli sorunumuz olaya devam edecek"

Ülkemizin, insanımızın 40 yıldan beri canını yakan terör, öncelikli sorunumuz olmaya devam edecek. Yolları böleriz, ülkeyi asla böldürtmeyiz. Bölgede yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği, huzuru sağlanana kadar bu operasyon aynen devam edecek. Vatandaşımıza, güvenlik güçlerimize saldırılar sona erene kadar bu operasyonlar devam edecek. Eli kanlı PKK terör örgütü, silahlı eylemlerini sona erdirene kadar bu operasyonlar aralıksız devam edecek. Milletimiz rahat olsun, bu terör belasını Türkiye'nin gündeminden çıkaracağız.

Şimdi şer cephesi bir araya geldi. DAEŞ'iyle, PYD'siyle, paralel terör örgütüyle aynı kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz. 17-25 Aralık darbe girişiminde milletimize ayar vermeye çalışan hainleri hepimiz gördük. Bu hainlere tokatı milletimiz tokatı 1 Kasım seçimlerinde vurdu. AK Parti'nin ışığını tercih eden millet karanlığa dur dedi. Devlet içinde paralel devlet olur mu? Paralel yapılara, bölücü çetelere asla prim vermeyeceğiz. Hainlere asla yer olmayacak. Türkiye'de tek devlet vardır o da Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Hiç kimsenin devletle bilek güreşine girmesine asla müsaade etmeyeceğiz.
AK Parti olarak geçtiğimiz 13 yılda birbirinden güzel hizmeti milletimize kazandırdık, milletimizin hizmetine sunduk. Sizin seçiminizle göreve geldiğimde, benden önce ülkemizi başarıdan başarıya koşturan kurucu liderimiz Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu gibi hizmetlerimizi sürdürmeye devam edeceğim.

13 yıl boyunca ülkemize ulaşım, eğitim, sağlık alanında birbirinden önemli hizmetleri gerçekleştirdik. Yolları böldük hayatları, milleti birleştirdik. Hızlı tren özlemini geride bıraktık. Ülkemizin her yanını donattık, bilgi toplumu seviyesini geçmek için Türkiye'yi Afrika seviyesinden aldık, Avrupa'nın ilk 5 ülkesi arasına soktuk.

Başkanlık sistemi mesajı

Köprüler, tüneller, hızlı trenler tamam ama bir eksiğimiz var. Yeni bir anayasaya ihtiyacı var Türkiye'nin, yeni bir anayasayı, başkanlık sistemini getirmeye hazır mısınız? Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesiyle birlikte artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Siz her ne kadar Cuhmurbaşkanımıza 'sorumsuzdur' deseniz de, Cumhurbaşkanımız Türkiye, millet sevdasıdır. Bu gün yapmamız gereken iş fiili durumu yasal hale getirmek ve bu kafa karışıklığını sona erdirmektir. Bunun yolu da yeni anayasadır ve başkanlık sistemidir. 

"Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır"

Ayağımızda çizmelerle üzerizde tulumla şantiyelerle gece gündüz çalıştıkk milletimize hizmet etmeklle hep onur duyduk onur duyamaya devam edeceğiz. Sözlerimi fazla uzatmak istemiyorum. Yaptıklarımzı yapacaklarımızın teminatıdır. Yeni dönemde kutlu yürüyüşe aynı kararlılıkla devam edeceğiz. AK Parti mazlumların, sessiz yığınların sesidir. İnşallah yeni dönemde ülkemizi 2023 heddeflerine kararlı bir şekilde götürmek için her ne gerekirse yapacağız. Üreten yatırım yapan zangin olan bir Türkiye yapacağız. Nasıl faizi tek hanelere gerilettiysek bundan sonrada ülkemiz ve insanımızı daha da zenginleştirmek için elimizden geleni yapacağız. İşte Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçenlerde son kaynağını yaptık inşallah 26 Ağustos'ta hizmete alacağız.

 

AK Partili vekiller CNN TÜRK'e konuştu

Başkanlık sistemi konusunda iddialıyız

AK Parti milletvekili Orhan Miroğlu CNN TÜRK canlı yayınında konuştu. Miroğlu, ''yeni dönemi'' şöyle anlattı: ''Bir tecrübe yaşayacağız. Bu tecrübe şu icra ve yasama mevzularının biraz farklı mecralarda akacağı bir dönem olacak. Bugün nasıl bir vitrin çıkar, MKYK nasıl oluşur. Ama başkanlık sistemi konusunda iddiamız var biliyorsunuz. Bu kongre aslında oraya giden yolu da açacak. Yeni anayasa yazımı sürüyor. Partili Cumhurbaşkanı gündemimizde.''

Partili cumhurbaşkanlığı gündeme gelebilir

AK Parti Grup Başkanvekili İlknur Özince: ''2001'de biz nasıl yola çıkmışsak, o günkü coşkuyu katlanarak bu salonda hissettik. İçerideki ve dışarıdaki coşku da bu kutlu yürüyüşün gerçekleşmesi için de bugünkü kongre de bir hizmet yarışının ileriye taşınmasıdır. Önümüzdeki dönemde seri adımların atılması gereken bir dönemde de adım atmış oluyoruz. Önümüzdeki dönemde mevcut dönemin sorunlarını gidermek adına çok daha somut adımlar atılacaktır. Özellikle 10 Ağustos 2014 tarihinden itibaren milletimizin oyuyla seçilmiş bir cumhurbaşkanı varken dolayısıyla sürece bu mecradan da baktığımızda bunun adını koymak gerekiyor, net bir şekilde. Artık partinin içinden çıkacaksınız, büyüteceksiniz daha sonra da partiyle ilişiğin kesilmesi doğru olmaz. Bu sistemin adını koymak lazım. Önümüzdeki dönem içinde partili cumhurbaşkanlığıyla ilgili birkaç maddelik anayasa değişikliğinin teklifi olabilir. ''

AK Parti milletvekili Metin Külünk: ''Erdoğan- Yıldırım arasındaki uyum bu dönemde çok daha mükemmel yansıyacak. Salonda da bugünkü atmosferin farkını hissetmiştir. Bugün salonda gördüğüm coşku ilk günkü heyecanın tekrarı gibi. Salonun ambiyansı mükemmel. Dominant bir heyecan var burada. AK Parti büyük bir mücadele. Bu millet Erdoğan'a güveniyor. AK Parti de Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'na teşekkür ediyor, görevi Yıldırım'a devrediyor. Yeni anayasa, başkanlık sistemi, partili cumhurbaşkanlığı, terörle mücadele. Bunlarla ilgili çalışmalarımız devam edecek. PKK'nın ve onların Ankara'daki işbirlikçi hainlerinin durumu bu düşmanlığın hangi noktaya taşınabileceklerinin göstergesidir. Yıldırım'ın teröre karşı kararlılık ifadesi de bu kararlılığımızı gösteriyor. ''

AK Parti milletvekili  Yasin Aktay: ''Şu anda bir hükümet var. AK Parti'nin bütün kadroları lider olarak Recep Tayyip Erdoğan'ı görüyor ve oy verdiği partinin de onunla uyumlu bir siyaset izlemesini istiyor. Bu mevzu fiilen halledilmiş oluyor şu anda. Sayın Davutoğlu hükümeti ile sayın cumhurbaşkanı arasında yaşanan sorun da biraz oradan kaynaklanmış oldu. Bu yeterli bir uyum oluşamadı. Şimdi daha yeterli bir uyum olacak.''

 

Slogan: ''Kutlu yürüyüşe devam''

AK Parti’nin genel başkanları Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile 3. Genel Başkan adayı Yıldırım’ın fotoğrafları da kongre salonuna asıldı. Kongrenin ana teması ‘Kutlu Yürüyüşe Devam’ mesajı olacak. Yıldırım’ın konuşmasında yeni yol haritası, vaatler ve yeni reformlara ilişkin açıklamalar yapacağı bildirildi.

Yıldırım, hükümeti kurmakla görevlendirilmesinin ardından perşembe günü MGK toplantısında Başbakan olarak görev alacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS