AK Parti'den HSYK'ya sert cevap

AK Parti'den HSYK'ya sert cevap

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, HSYK bildirisine ilişkin açıklama yaptı. Şentop "Sadece 13 üye korsan bildiri yayınladı. Eskiden asker adına bildiri yayımlanırdı, şimdi HSYK yayınlıyor. Siyasi sonuç almak içinsavcılığın ve hakimliğin gücünü istismar etmeyelim" diye konuştu.

Şentop, "Burada sayın savcı olayı çok iyi izah etti. Savcılar İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı adına iş ve işlem yapıyor. Fakat ordaki savcı arkadaş kimsenin bilgisi olmadan iş yapıyor. Şimdi bu arkadaş kendisi adına mı? Yoksa savcılık adına mı iş yapıyor. Burada işlemin usule uygun yürütülmediği ortada" dedi.

Şentop, 2012'de yayınlanan genelgeye göre savcının başsavcıya bilgi vermeden hareket etmesinin uygun olmadığını vurguladı.

"Siyasi sonuç almak için savcılığın ve hakimliğin gücünü istismar etmeyelim"diyen Şentop, "Burada 22 üyesi olan HSYK'da sadece 13 kişinin imzaladığı bildiriyi yayınlıyorlar. Bunların böyle bir bildiri yayınlama hakkı yok, şahıslar biz 13 üyeyiz deyip böyle bir açıklama yapabilir ama HSYK adına bir bildiri yayınlayamaz, bu bir suç teşkil eder. Bunu önceden askeri organlar yapardı şimdi hsyk yapmaya başladı" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS