AK Parti'den Kılıçdaroğlu'na saldırıyla ilgili ilk yorum

AK Parti'den Kılıçdaroğlu'na saldırıyla ilgili ilk yorum

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul'daki saldırıda şehit düşen polislerin cenaze töreninde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırıya ilişkin, "Sayın Kılıçdaroğlu'na yapılan girişimi tasvip etmemiz mümkün değil, bunu kınıyoruz. Buna yönelik gereken neyse yapılacaktır, bunun takipçisi olacağız. Bu konuda elbette CHP'ye gereken bilgiyi de vereceğiz." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM Genel Kurulu'nda, Türkiye ile Belçika Krallığı arasında, gelir üzerinden alınan vergilerde çifte vergilendirmeyi önlemeye yönelik anlaşmanın onaylanmasına ilişkin tasarının maddeleri üzerinde yaptığı konuşmada, "CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırı ve bir kişi tarafından kurşun kovanı atılmasını" gündeme getirdi.


Mermi bırakan kişi gözaltında


Şehit polislerin camideki cenaze törenine gitmeden önce Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile Haseki Hastanesinde yaralıları ziyaret ettiklerini belirten Altay, şunları söyledi:


'Gelmememiz telkin edildi'


"Fatih Camisi'ne yaklaştığımız bir anda korumalarımızdan telefon geldi. 'Burası karışık, Sayın Genel Başkan'ın çelenginin üstündeki ismi yırtılmış, yapıştırılmış bir daha yırtılmış.' Yemin ederek söylüyorum, olay yerine gittik. Çelenklerin olduğu yerde, TRT'nin iki kameramanıyla, yüzlerce polisten ve o çelenkteki (Kılıçdaroğlu) ismini yırtan meczup sapıktan başka kimse varsa, Allah benim canımı alsın, kimse yoktu. Bize gelmememiz telkin edildi."


Mermi bırakılması mafya raconudur


Altay, konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:


"İstanbul Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ile görüştük, 'Biz oraya geliyoruz, siz bizim güvenliğimizi temin edemiyorsanız, biz kendi güvenliğimizitemin ederiz' dedik. Gittik. Hiçbir ilçe başkanımız, il yöneticimiz protokole ayrılan bölüme alınmadı. Fatih İlçe Başkanımız, Fatih Camisi'nin avlusunagiremiyor ama o çelengi yırtan ve kurşunu atan sapık, protokole alınıyor. O sapık protokole alınıyorsa, bunda hükümetin vebali vardır. Cemaate teşekkür ediyoruz, ilgi beklemiyoruz ama Sayın Genel Başkanımıza ilgi de gösterildi. 5-6 tane aktif provokatör, 20-30 tane de pasif provokatör, mırıldanmalar, uğultular, hakaretler... Protokole ayrılan yerde protokol mensupları olur. Protokole anamuhalefet partisinin Fatih İlçe Başkanı giremiyor da oraya Osmanlı Ocakları'nın militanları giriyorsa bu, hükümet açısından terbiyesizliktir."


İbrahim Kalın: Takdir milletindir


Cep telefonu görüntüsünü gösterdi


Altay, cep telefonundan bir görüntüye işaret ederek, "Genel Başkanımıza kurşun atılmadan 3 dakika önce Sayın Başbakan'la kucaklaşma anıdır. Bu sapık, kucaklaşmadan 3 dakika sonra, Genel Başkanımızın önüne gelerek, eliyle kurşunu attı." iddiasında bulundu. AK Partili milletvekillerinin tepki göstermesi üzerine Altay, "Şu tabloya gülen milletvekilleri buraya yakışmıyor, ayıptır. Haddini bil." dedi.


Engin Altay, "Sayın Başbakan bu sapıkla sadece kucaklaştı mı? Bu sapık Başbakan'a ne söyledi? Bunun cevaplarını duymak istiyoruz. Bu meseleye biraz ahlaklı, edepli bakabilmek lazım. Başbakan'ın yanından gelip, sadece polislerin olduğu alanın içinden, ana muhalefet partisi Genel Başkanı'na bu kurşun atılıyorsa, bizden çok sizin üzülmeniz lazım, sizin yüzünüzün yere düşmesi lazım." ifadelerini kullandı.


CHP'li Altay, yerine geçmeden söz konusu görüntüleri AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı'ya da gösterdi.


"AK Parti'nin Osmanlı Ocakları ile hiçbir ilişkisi yok"


Bostancı ise AK Parti'nin Osmanlı Ocakları ile hiçbir ilişkisi ve bağlantısının olmadığını belirtti.


Olayla ilgili dört kişinin gözaltına alındığını kaydeden Bostancı, "Soruşturuluyor ve araştırılıyor, ayıp bir hadise. Acıyı paylaşmak için oraya giden Kılıçdaroğlu'na yönelik terbiyesizce bir davranış. Bunu bizim, 'oh oldu, iyi oldu' gibi görmemiz asla mümkün olmaz." dedi.


Naci Bostancı, Altay'a yönelik, "Siz de ben de birçok cenazeye katıldık. Birçok insan geliyor, kucaklıyorsunuz, kiminle kucaklaştığını bile bilemezsin. 'Sayın Başbakan ile kucaklaştı, geldi mermiyi fırlattı.' dediniz.


Siz kucaklaştığınız her bir insanın kim olduğunu, ne olduğunu biliyor musunuz? Hayır. Buradan bir ima yapmanız kesinlikle yanlış, olayı kınıyoruz." diye konuştu.


"Bir yanlış yapılmışsa, o yanlışın üzerine gidilecektir"


Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise Engin Altay'ın, hükümete yönelik "terbiyesiz" şeklinde bir ifade kullandığını hatırlatarak, milletvekillerinin, konuşmalarında üsluba ve ağzından çıkan sözlere dikkat etmesi gerektiğini düşündüğünü bildirdi.


Elvan, şöyle konuştu: "Elbette bir yanlış yapılmışsa, o yanlışın üzerine gidilecektir. Onun takipçisi olacağız ama hükümetimizi terbiyesizlikle suçlamak son derece yakışıksız bir ifade. Elbette Sayın Kılıçdaroğlu'na yapılan girişimi tasvip etmemiz mümkün değil, bunu da kınıyoruz. Buna yönelik gereken neyse yapılacaktır, bunun da takipçisi olacağız. Bu konuda elbette, CHP'ye gereken bilgiyi de vereceğiz."


CHP'li Altay, hükümete terbiyesiz denilmeyeceğini ifade ederek, "(Etik olmayan tutum) içinde demişimdir, etik dışı davrandığını ima etmişimdir." dedi.


Altay, "Ben, Başbakan adamın kulağına eğilip de (şu Kılıçdaroğlu'na kurşun fırlat dedi) demedim. Başbakan'a da atabilirdi. Kılıçdaroğlu'na atar, Başbakan'a sıkabilirdi de. Böyle devlet yönetilir mi? Ben bunu söylüyorum. Bunu eleştirmeyeceğiz de aferin mi diyeceğiz? Size 'aferin' demek yerine, sizi her gün on posta dövmek lazım aslında siyaseten, yaptıklarınıza bakınca." diye konuştu.


TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, birleşime ara verdi. Buldan, aranın ardından komisyon ve hükümetin yerini almaması üzerine, birleşimi yarın saat 14.00'de toplanmak üzere kapattı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS