Son Dakika

AK Partili Ensarioğlu: PKK, Kürdistan'ı parçalamaya çalışıyor

A A

24.03.2017 - 13:44 Son Güncelleme:

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Irak'ın Şengal bölgesinde PKK ile KDP arasında Rojava Peşmergelerinin konuşlandırılması nedeniyle yaşanan krizi değerlendirdi. Ensarioğlu, "Şengal Kürdistan'ın parçasıdır. PKK Kürdistan'ı parçalamak için uğraşıyor" dedi.

AK Partili Ensarioğlu: PKK, Kürdistan'ı parçalamaya çalışıyor

Irak'ta bölgesel Kürt yönetimi merkezi Erdbil merkezli uydudan yayın yapan K24'e konuşan AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Şengal'da (Sincar) PKK ile KDP arasında yaşanan gerilim, çözüm sürecine dönülmesi talepleri ve referandum çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. PKK'nın Şengal'deki varlığının kabul edilmez olduğunu belirten Ensarioğlu, "Şengal Kürdistan'ın parçasıdır. PKK Kürdistan'ı parçalamak için uğraşıyor. Bunu kimin emriyle yapıyor, kimin için yapıyor? Bu emri kim veriyor? İran mı bu emri veriyor, Almanya mı bu emri veriyor? Kürdistan'ı kim parçalamak istiyor? PKK kalkmış Kürdistan'ı parçalamaya çalışıyor. Bu yanlıştır, kimse de bunu kabul etmez" dedi.

YPG'liler kadın kıyafetiyle sınırı geçmeye çalıştı: 1 öldü, 10 yaralı

Barzani: PKK bölgeden çekilmeli

"PKK Türkiye'deki silahlı mücadelesine son vermeli"

Diyarbakır'daki nevruz katlamalarında konuşan HDP Sözcüsü Osman Baydemir'in, 2013 çözüm süreci ruhuna geri dönülmesi ile ilgili çağrılarını da değerlendiren Galip Ensarioğlu, şunları söyledi:

"2013 ruhunu kim öldürdü, biz bunu iyi biliyoruz. Kimse suçu kimseye atmasın, yani hem öldür, hem yık hem de gelip sitem et, bu doğru değil. Şimdi de 2013'e dönelim diyorlar, artık kimse onlara inanmıyor. Yeni bir çözüm sürecinin başlaması için PKK'nın silah bırakması şarttır. Çözüm süreci kaldığı yerden devam edemez. Sürecin yeniden başlaması için PKK'nın Türkiye'de silah mücadelesine son vermelidir. Ondan sonra da Suriye'de, Rojava'da, Irak'ta bir derdi varsa o da konuşulur. Türkiye'de artık siyasetin konuşması lazım, silahların, ölümün, kavganın olmaması lazım."

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, referandum çalışmalarını anlatırken, 90 yıldık mevcut sistemin en büyük mağduru olan Kürtlerin referandumda kendilerine zulüm yapan bu sistemin değiştirilmesinden yana oy kullanacaklarına inandığını sözlerine ekledi.