AK Partili gençlerden metroda çıplak heykel eylemi

AK Partili gençlerden metroda çıplak heykel eylemi

İzmir Ak Parti Gençlik Kolları üyesi bir grup, Metro İzmir istasyonunda çıplak erkek heykeli sergilendiğini öne sürüp protesto etti. Grup adına konuşma yapan Siyasi ve Hukuk İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Onur Selbi, "İzmirspor metro durağında yer alan çıplak erkek heykeli, alenen çocukların cinsel teşhire uğraması sonucunu doğurmakta ve vatandaşlarımızı rahatsız etmektedir" dedi.

Metro istasyon çıkışında toplanan AK Parti Gençlik Kolları üyesi 10 kişilik grup, metro havalandırma bölümüne üzerinde 'Dikkat! Bu istasyonda sanat, 18 yaşından küçükler için olumsuz örnek teşkil edebilecek formlarda sergilenmektedir' yazılı pankartlar astı.

Grup adına basın açıklamasını yapan Siyasi ve Hukuk İşlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Onur Selbi, "İzmir'de vatandaşlarımız tarafından aktif bir şekilde kullanılan İzmirspor metro istasyonunda yer alan çıplak erkek heykeli, vatandaşların ve çocukların dikkatini çekmiş, özellikle çocuk sahibi olan ailelerin cinsel uzvu teşhir edilerek sergilenen çıplak heykele karşı isyan etmesine neden olmuştur. Günümüz yüzyılında her yaştan, her ırktan, her etnik gruptan ve her ekonomik seviyeden çocuklar kolayca cinsel teşhire maruz kalabilmektedir. İzmirspor metro durağında yer alan çıplak erkek heykeli, alenen çocukların cinsel teşhire uğraması sonucunu doğurmakta ve vatandaşlarımızı rahatsız etmektedir. CHP İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen İzmir Metro A.Ş tarafından metroya konulduğu bilinen bu heykel, toplumun genel algısına, örf ve adetimize, ahlaki duyarlılığımıza da aykırılık teşkil etmektedir" dedi.

İspanyol heykeltraşa ait

Daha önce de bu konunun gündeme getirilmesi üzerine Metro AŞ'den yapılan açıklamada 2012 yılındaki Uluslararası Heykel Çalıştayı'nda sanatçıların ahşap malzemeyle eserler ürettiği ve bu eserlerin kentin değişik yerlerinde sergilendiği, ardından metro istasyonlarına konulduğu hatırlatılmıştı.

Sözkonusu heykelin de dört yılı aşkın zamandır aynı yerde durduğu, İspanyol sanatçı Almacino Gonzales Andres tarafından yapılmış 'Müzisyen' adlı mitolojik bir figür olduğu bildirildi.

Açıklamada, "Çağdaş ülkelerde her türlü sanat eseri sokakları, mekanları süslerken, İzmir gibi kültür, sanattan nasibini fazlasıyla almış bir kentte mitolojik bir figür olan heykele 'ahlak dışı' diye saldırmaya çalışmanın başka nedenleri olsa gerektir" denilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS