AK Partili TBMM Başkanvekili CHP'li vekilin TRT ile ilgili soru önergesini iade etti

AK Partili TBMM Başkanvekili CHP'li vekilin TRT ile ilgili soru önergesini iade etti

CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz'ın Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un yanıtlaması istemiyle verdiği TRT'ye ilişkin soru önergesi AK Partili TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın tarafından iade edildi. Aydın iade gerekçesi olarak, CHP'li Yılmaz'ın TRT'ye ilişkin "tek yanlı ve mezhepçi yayın politikası" ifadesini kullanmasını gösterdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) AK Partili Başkanvekili Ahmet Aydın, CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz’ın TRT ile ilgili verdiği soru önergesini iade etti. Önergeyi iade eden Aydın, gerekçe olarak Yılmaz’ın, “Devlet televizyonu olan TRT’nin tek yanlı, mezhepçi, farklı siyasal, toplumsal, kültürel kesimlere karşı ilgisiz, duyarsız, hatta inkarcı ve karşıt yayın politikalarıyla yönetilmesi doğru mudur?” sorusu ile iki sorunun kişisel görüş içermesini gösterdi.

Birgün'ün haberine göre, Yılmaz, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Sayıştay’ın 2015 yılı denetim raporunda TRT’nin içinde bulunduğu mali ve yönetimsel durumu ortaya koyduğunu belirtmişti. Kurumun 2015 yılında 146 milyon 972 bin lira kamu zararı gerçekleştiğini ifade eden Yılmaz, “TRT’nin gelirlerinin 1 milyar 522 milyon lirasının halkın cebinden karşılandığı ifade edilmiştir. Bu gelirlerin 843 milyon lirasını elektrik faturalarından tahsilat payı, 679 milyon lirasını ise bandrol gelirleri oluşturmuştur” görüşlerini dile getirmişti.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, CHP’li Yılmaz’ın önergesinde yer alan üç sorunun “kişisel görüş” içermesini iade gerekçesi olarak gösterdi. Aydın, önergede yer alan “Devlet televizyonu olan TRT’nin, tek yanlı, mezhepçi, farklı siyasal, toplumsal, kültürel kesimlere karşı ilgisiz, duyarsız, hatta inkarcı ve karşıt yayın politikalarıyla yönetilmesi doğru mudur? Türkiye’nin tamamını kucaklama kaygısından uzak bu yayın anlayışıyla TRT, unvanının önündeki ‘Türkiye’ sıfatını ne kadar hak etmektedir? İktidar partisinin yayın organına dönüşen bu yayın politikasıyla bir devlet televizyonu olan TRT, devletin de bir parti devletine dönüştüğü görüntüsüne katkı vermemekte midir?” sorularının içtüzük hükümlerinde belirtilen nitelikleri taşımadığını öne sürdü ve bu nedenle önergenin işleme konulmadığını ve iade edildiğini belirtti.

Soru önergesinin iade edilmesiyle ilgili CHP’li Yılmaz ise şunları söyledi:

“TRT’nin tek yanlı, mezhepçi yayın yaptığını ifade ettiğimiz hiçbir soruya tahammülleri olmadığı görülüyor. TBMM’nin sorularımızdan değil, TRT’nin tutumundan ve yayın politikasından rahatsız olmasını beklerdim. TRT, Türkiye’nin her türlü çoğulculuğuna ve renkliliğine karşı inkarcı ve ayrımcı bir tutum sergiliyor. Hepimiz birlikte Türkiye’yiz; Türkiye hepimizdir. Türkiye’nin radyo ve televizyon kurumunun da bu gerçekliğin ve gerekliliğin ayırdında olmasını bekliyorum. Meclis’te en doğal haklarımızdan biri denetim hakkımızdır ve ne yazık ki bağımsız ve tarafsız olması gereken Meclis Başkanlığı, bu konuda taraflı bir tutum sergilemektedir. Böyle bir tutumu kabul etmemiz asla mümkün değildir.”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS