AK Partili Ünal, Diyarbakır'da HDP ve Demirtaş'ı eleştirdi

AK Partili Ünal, Diyarbakır'da HDP ve Demirtaş'ı eleştirdi

AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, partisinin Diyarbakır İl Başkanlığı koordinasyon toplantısında yaptığı konuşmada, HDP ve Selahattin Demirtaş'ı sert bir dille eleştirerek, "Peki seçimler bitti, Sellahattin Demirtaş 2 gün konuştu. 3'üncü gün vasileri devreye girdiler mi? Nasıl konuşması gerektiği konusunda onu uyardılar mı? Uyardılar, ve o uyarıdan sonra 5 gün Selahattin Demirtaş'ı gören olmadı" dedi.Liluz Otel'de düzenlenen AK Parti il başkanlığı koordinasyon toplantısına AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, İl Başkanı Muhammed Akar, il ve ilçe yöneticiler ile partililer katıldı.

İl Başkanı Muhammed Akar'ın kısa süren konuşmasının ardından kürsüye çıkan Ünal, bir partinin tek başına demokratik sistemi inşaa edemeyeceğini belirterek, "Demokratik sistemi, bir parti tek başına inşaa edemez. çünkü demokratik sistemin paydaşları kimdir? Diğer siyasal partilerdir. Diğer siyasal partilerin demokratik sistem inşaasına katkı sunması gerekir. Peki dönüp Türkiye'ye bakalım. Türkiye'deki siyasal partiler, demokratik bir sistem inşaasına destek veriyorlar mı? Çok basit bir kriterle bakalım. Bunların 13 yıldan beri tek hedefi var. AK Parti'yi iktidar yapmamak, değil mi? Bir lobi oluşturdular, aynen kurdukları cümle şu; Her ne pahasına olursa olsun, AKP'den kurtulmalıyız. Yani Türkiye'nin ekonomisi çükmüş, Türkiye'nin kazanımları kaybolmuş, onların umurunda değil. AKP'den kurtulalım. 2015 seçimlerinde AKP'den kurtulamadınız ama, hedeflediğiniz, yan yana gelerek, koalisyonlar, ittifaklar kurarak, dışarda ve içerde işbirliği yaparak AK Parti'nin iktidar olmasını engellediniz. Tamam, toplumun önüne koyacak bir planınız, projeniz, vizyonunuz var mı? Yok. E biz bütün enerjimizi, bütün projemizi AK Parti'yi iktidar olmaması için kurmuştuk. diyorlar. Böyle siyaset olmaz. Bu tür siyasetçilerden de, demokratik sistem inşaa etmelerini bekleyemeyiz. Ve bunun adı da siyaset değildir" dedi.

"Ey HDP, Kürt sorunun çözümü ile ilgili hangi değişikliğe gittiniz?"

Kürt sorunun çözümü konusunda geçmişte devletin güvenlikçi bir anlayışla ve sadece askeri yöntemlerle sorunu çözmeye çalıştığını hatırlatan Ünal, "Peki birileri de bu sorunun çözümü için bir yöntem bulmuşlardı, buldukları yöntem neydi? Silahlı mücadele, değil mi? Buradan soruyorum ey HDP ve devamı olan partiler; siz bu sorunun çözümüyle ilgili hangi değişikliğe gittiniz? Siz hala silahın vesayetini kabul ediyormusunuz? Evet ediyorsunuz. Siz hala demokratik siyasetin güçlü olması için bir irade ortaya koyuyormusunuz? Hayır koymuyorsunuz. Ve sizle terörle, şiddetle, ölümle aranıza kesin bir çizgi koyuyormusunuz? Koymuyorsunuz. Biz bu ülkede bu milletin sandıkta teceli eden iradesinin üzerindeki her türlü vesayeti tasfiye ettik. İşte bu kadrolar yaptı bunu. Bu ülkede askeri yargı, bürokratik vesayetleri tasfiye ettik. Her şey gözünüzün önünde cereyan etti. Biz millet iradesi üzerinde hiç bir güç tanımıyoruz diyerek, sadece ve sadece milletin sandıkta verdiği kararı kıldık mı? Kıldık" diye konuştu.

"Uyarıdan sonra Demirtaş'ı 5 gün gören olmadı"

Seçimlerde halkın tek başına iktidar olması için yetki vermediğini ifade eden Ünal, "Bakın 2015 seçimlerinde millet bize dedi ki; sana yüzde 41 oy veriyorum ama tek başına iktidar olma yetkisi vermiyorum dedi. Biz ne dedik? Başımız gözümüz üstüne dedik. Çünkü aslolan milletin iradesidir, söz de karar da milletindir. Peki seçimler bitti, Selahattin Demirtaş 2 gün konuştu. Emanet oylardan filan bahsetti. 3'üncü gün vasileri devreye girdiler mi? Nasıl konuşması gerektiği konusunda onu uyardılar mı? Uyardılar. Hatta HDP'yi yumuşak siyaset gütmekle suçladılar. Ve o uyarıdan sonra 5 gün Selahattin Demirtaş'ı gören olmadı. Böyle siyaset yapılmaz. Bunun adı siyaset değildir. Silahların gölgesinde siyaset olmaz. Siyaset irade işidir. İradenize sahip çıkarsınız, iradenizi hiç kimseye kiralamazsınız" şeklinde konuştu.

"Bizi IŞİD'çi yaptılar"

IŞİD'i Bakanlar Kurulu Kararı ile terör örgütü ilan etmelerine ve ÖSO ile Peşmerge'nin Kobani'ye geçişine izin vermelerine rağmen IŞİD'çi olmakla suçlandıklarını kaydeden AK Partili Ünal, "Suriye'de Esed döneminde, Kürt kardeşlerimizin vatandaşlık hakkı var mıydı? Yoktu. Biz Esed ile görüşmemizde Kürt kardeşlerimizin haklarını masada Esed ile görüşüyorduk. Ve Cumhurbaşkanımız, o günkü Başbakanımız diyordu ki; Kürtler'in hakkını ver. O gün biz, o coğrafyanın mazlumu olan Kürt kardeşlerimizin hakkını o gün savunurken, bugün mü savunmayacağız? Bugün de savunuyoruz, savunacağız. Kobani saldırıya uğradığında, 200 bin Kürt kardeşimize kucağımızı açtık. Kobani düşmesin diye ÖSO ve Peşmerge'yi kendi toprağımızdan biz göndermedik mi? Ama ne yaptılar? Bizi IŞİD'çi yaptılar. Biz ki Bakanlar Kurulu Kararı ile IŞİD'i terör örgütü ilan ettik. Ve bölgede IŞİD'le gerçek anlamda mücadele eden ve geçişleri engelleyen tek ülkeyiz" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS