AK Partili vekilden ülkücülere çağrı

AK Partili vekilden ülkücülere çağrı

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, referandumun kaderini Kürt seçmenin ve ülkücülerin değiştireceğini söyledi. Ülkücülere çağrı yapan Özdağ, "Ülkücüler, Devlet Bahçeli ile genel başkanlık meseleniz olabilir. Bu meseleyi referandumdan sonraya bırakın. Referandum üzerinden Bahçeli ile hesaplaşmayın" dedi.

Manisa'da, AK Parti Yunusemre ve Şehzadeler ilçe teşkilatları tarafından sivil toplum kuruluşlarıyla buluşma toplantısı düzenlendi. Şelale Plaza'da düzenlenen toplantıya AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, AK Partili Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, AK Partili Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Ak Parti Yunusemre İlçe Başkanı Zafer İkinci, Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç ve Manisa'daki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Sivil toplum kuruluşu temsilcilerine seslenen Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ve Mehmet Çerçi, ülkeye istikrar geleceğini söyleyerek referandumda 'evet' oyu istedi. AK Partili Şehzadeler Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, yeni anayasadaki cumhurbaşkanı ile belediye başkanının yetkilerini karşılaştırıp, "Sıradan bir belediye başkanına verdiğiniz yetkiyi cumhurbaşkanına verince nasıl diktatörlük oluyor. Bu saf beyinleri kandırmaktır. Denetim olduğu müddetçe, yargı olduğu müddetçe bunun diktatörlükle ilgisi yok. Bu yalnızca güçlü liderlikle izah edilebilir. Muhalefetin en büyük kozu budur. Bu saf beyinleri sulandırmaktır, işin özü budur" diye konuştu. 


Devlet Bahçeli: Tek adam diyenler tarih cahilidir


'Bu sistem kavga üzerine inşa edilmiştir'


Toplantıda konuşan AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, sivil toplum kuruluşu temsilcilerine 16 Nisan'da oylanacak yeni anayasayı anlattı. AK Parti'nin uzun zamandır başkanlık sistemine geçmek istediğine dikkati çeken Milletvekili Özdağ, "Bu sistem kavga üzerine, çekişme üzerine bina edilmiştir. Biz 2002'den itibaren parti sistemine, başkanlık sistemini koyduk. Özal mı, Recep Tayyip Erdoğan mı, Demirel mi başbakandı? Vallahi değildi. Yargıtay bize ortaktı, medya bize ortaktı. Türkiye'de tek başına iktidar olmak için koalisyon döneminin bitmesi gerekiyor. Bu sistem koalisyonları doğuruyor" dedi.


Avrupa ülkelerinin Türkiye'nin gelişmesini istemediğini kaydeden Özdağ, "Onlar efendi biz maraba öyle mi? Yok öyle yağma. Türkiye'de askerler her zaman 'Cumhurbaşkanı benden olsun' istedi. Cumhurbaşkanı adaylarını tehdit ettiler. 'Kaos olmasın' diyoruz. Bu darbelerin ortadan kalkması lazım. Bizim yapamadığımız çok şeyler var. Bugünkü cumhurbaşkanının yetkileri yeni anayasadaki yetkilerden kat be kat fazla. İl Kültür ve Turizm Müdürünü bile başbakan atıyor. Bugün yetkiler o kadar fazla  ki. Şimdi de 'tek adam' diyorsunuz. Hangisi doğru? Biz, 'çift başlılık ortadan kalksın' istiyoruz. 'Evet' diyeanler de 'hayır' diyenler de bu memleketin çocukları. Yaptıklarımızı hür olarak yapamadık. Ya Anayasa Mahkemesi ya da askerler karşımıza çıktı. Bizi engellemek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar" diye konuştu.


Poyraz: Ülkücü işini tam yapsaydı ne olacaktı?


Avrupa ülkelerinin Türkiye ile ilgili tutumunu eleştiren Milletvekili Özdağ, "Merkel, senin ülkende zenginliğe bizim katkımız var. İşçiler, tahta bavullarla gittiler. Bugün kalkıyorsunuz bizim bakanlarımıza konuşma yasağı getiriyorsunuz. Neden benim bakanımın konsolosluğa gitmesini istemezler. Şimdiye kadar karıştınız zaten. Şimdi iç işlerimize karıştırmayacağız. 'Evet' de  'hayır' da bizim. Sandıkta bizim. Almanlar, Hollandalılar bize karışmayın" dedi.


'Referandum üzerinden Bahçeli ile hesaplaşmayın'


Referandumun kaderini Kürt seçmenin ve ülkücülerin belirleyeceğini savunan Özdağ, ülkücülere seslendi. MHP'nin parti içindeki  muhaliflerine çağrı yapan Özdağ, "Ülkücüler, Devlet Bahçeli ile genel başkanlık meseleniz olabilir. Bu meseleyi referandumdan sonraya bırakın. Referandum üzerinden Bahçeli ile hesaplaşmayın. Parlamenter sistemden yana olmayın. Bu parlamenter sistem Türkiye'de kardeşi kardeşe kırdırdı. Bu parlamenter sistem doğru yürümedi. Siz, 'Lider, doktrin teşkilat sorgulanmaz' diyordunuz. Meral Akşener'i, Koray Aydın'ı, Sinan Oğan'ı sevebilirsiniz. O parti içindeki meseleniz. Gelin bu işe başkanlık sistemine karıştırmayın.Bugün referandumu belirleyecek iki grup var. Biri Kürtler. HDP'nin şuan ki oyları yüzde 8 civarında. Kürt kardeşlerim, evetçilerle beraber olacak. İki ülkücüler belirleyecek. Ben inanıyorum ki ülkücülerin üçte ikisi de 'evet' diyecek. Ben referandumda yüzde 54 ile 58 arasında 'evet' çıkacağına inanıyorum. Manisa'da da referandumda yüzde 60-62 oranında 'evet' oyu bekliyorum" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS