AK Parti'nin iki eski kurucusu vekillere seslendi

AK Parti'nin iki eski kurucusu vekillere seslendi

AK Parti kurucularından eski Başbakan Yardımcıları Abdüllatif Şener ve Ertuğrul Yalçınbayır, AK Parti milletvekillerine çağrı yaptı. Anayasa değişikliği teklifi ile ilgili, 'Teklifi geri çekin, Türkiye rahatlasın' dediler.

Eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Türkiye'nin birçok alanda sıkıntı yaşadığını söyledi, "Türkiye'nin sıkıntılarından kurtulabilmesi için yapılması gereken çok var. Başlangıç olarak Meclis'te görüşülmekte olan anayasa değişikliği teklifi geri çekilmelidir. Yapılmak istenen değişikliğin Türkiye'ye hiçbir hayrı yoktur. Ama zararı çoktur. İçinde bulunduğumuz ortamda halk içinde kamplaşma yaratacak girişimlerden uzak durmamız gerekiyor" diye konuştu.


"Ekonomide ciddi sıkıntılar yaşandığını, yabancı yatırımcılarda hukuk endişesi ortaya çıktığını, Meclis'te görüşülmekte olan teklifte bu kaygıları daha da arttıracak maddeler bulunduğunu" vurgulayan Şener, "Türkiye'nin acilen normalleşmesi lazım. Ekonomik ve siyasi sıkıntının giderilmesi için teklif geri çekilmeli, çekilmeyecekse milletvekilleri sorumlu davranmalı, ülkeyi düşünmeli ve 'hayır' oyu vermeli" ifadesini kullandı.


Abdüllatif Şener: CHP'den siyasete devam edebilirim


"Teklif Türkiye'yi bölüyor"


T24'ün haberine göre, eski başbakan yardımcılarından Ertuğrul Yalçınbayır da Meclis'te görüşülen anayasa değişikliği teklifinin "halk içinde birlik değil, bölünme yarattığını" ileri sürerek şunları söyledi:


"AK Parti içinde birçok yönetici ve milletvekili ile görüşüyorum. Çoğu yaşananlardan rahatsız, bu işin nereye varacağından tedirgin. Geçmişte Türkiye'de üst düzey görev yapmış devlet ve siyaset adamları da kaygılı. AK Parti kuruluş felsefesi bu değildi. Anayasa değişikliği bu şekilde yapılmaz. Demokratik tartışma ortamında yapılır. Ayrıca anayasa değişikliğinin zamanı da değil. Türkiye'yi birleştirmiyor, ayrıştırıyor. Şu kısa dönemde bile bu açıkça görüldü."


Abdüllatif Şener'den AK Partili vekillere çağrı!


AK Partililerin yaşananlardan şikayet etmelerinin yeterli olmadığını daha fazlasını yapmaları gerektiğini ifade eden Yalçınbayır şu görüşleri savundu:


"AK Parti'li dostlarım düşüncelerini açıkça kamuoyu önünde ortaya koymalı. Şimdi koymayacaklarsa ne zaman koyacaklar. İş işten geçtikten sonra sızlanmanın Türkiye'ye de gelecek kuşaklara da hayrı olmaz. Türkiye bir an önce normalleşmelidir. Tarafsız olması gerekenler tarafsız değil. Maçta bir kulüp üyesi aynı zamanda hakemlik yaparsa o maçta hakemin kararları tartışılır. Maçta kavga çıkar. Buna izin verilmemelidir. Cumhuriyet'in 100. yılına böyle mi gireceğiz."


"Siyasi beklentimiz yok"


Türkiye'nin toplumsal çıkarının düşünülerek hareket edilmesini isteyen Yalçınbayır, "Toplum hızla gerilimin içine itiliyor. Bir kişinin isteği karşılanacak diye Türkiye ağır bedeller ödeyecek. Teklif kabul edilirse devletin bütün kurumlarında partizanlık hakim olacak. Bizler bu görüşlerimizi kamuoyuna açıklarken hiçbir siyasi beklentimiz yok. Sadece Türkiye kaygımız var. Çabamız Türkiye'nin çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği. Olağanüstü hali devamlı kılacak değil, olağanüstü hali normal hale getirecek bir politika izlenmeli" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS